ההילולה במירון
"חצי מיליון יהודים מצביעים ברגליים"

הרב שמואל אליהו בשיחה עם ערוץ 7 לקראת ל"ג בעומר. "כשאני רואה את הפקק הראשון בדרך למירון אני מתחיל לרקוד. עם ישראל רוצה את ה'."

בני טוקר , ט"ו באייר תשע"ז

אירוע ההדלקה במירון
אירוע ההדלקה במירון
צילום: מאיר ועקנין, פלאש 90

רבה של העיר צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית, הרב שמואל אליהו, משתף את ערוץ 7 בחוויותיו בהילולת ל"ג בעומר במירון שתחל השנה ביום ראשון לפנות בוקר.

לדבריו, "הדבר הכי קרוב לעלייה לרגל לירושלים זה מה שקורה בקבר רשב"י בל"ג בעומר. מי שרוצה לחוש טיפה מהתחושה של אחדות, של שמחה, של קדושה, של התעלות, של ממש מעין ירושלים, מעין בית מקדש, מעין עלייה לרגל, זה מה שיש במירון.

''כתוב בספרי הצדיקים ובגמרא שבזמן שהשכינה עזבה את בית המקדש היא הלכה לבתיהם של צדיקים, הכוונה למה שקורה בל"ג בעומר במירון".

הרב אליהו מדגיש כי יש להגיע למירון "בצורה נכונה מבחינה רוחנית", ומספר: ''כשאני באתי לרשב"י בפעם ראשונה לפני בערך שלושים שנה, אולי הגיעו לשם עשרת אלפים או חמש-עשרה אלף אנשים, ועכשיו זה מדהים - למעלה מחצי מיליון.

''לא לחינם אנשים מצביעים ברגליים ובאים למרות שכל פעם יש מי שאומר 'אל תבואו'. אני לא זוכר שנה שלא היה איזה מישהו שאמר 'אל תבואו', אבל זה לא עוזר. אנשים באים וברוך ה' שבאים".

הרב אליהו מספר שאביו הרב מרדכי אליהו זצ''ל היה נוהג להגיע בל"ג בעומר למירון בחצות הלילה, "אני חושב שמיום עומדו על דעתו הוא הגיע בכל שנה למירון לציון של רבי שמעון. כל שנה היה מגיע לשם בחצות לילה, לעיתים אם היה מגיע לבד היה מגיע באוטובוס אפילו בכמה אוטובוסים, היו ימים שהוא נסע באוטובוס והיו ימים שהיה נוסע עם נהג כשהיה רב ראשי.

"אבל לפני כן לא היה לו אוטו ואז הוא היה נוסע באוטובוס. הוא היה לומד כל הדרך מירושלים ועד מירון את האידרא וכשהוא היה נוסע עם אנשים אחרים הוא היה חלק מהדרך מלמד אותם כמה דברים או נותן להם שיעור".

לדבריו צריכים לשמוח כשרואים את פקקי התנועה בדרך למירון, "היום כשאני רואה את הפקק אני מתחיל לשיר, אני שר שסוף סוף עם ישראל יודע, משתוקק ורוצה קודש. כשאני רואה את הפקק הראשון במירון אני מתחיל לרקוד.

"כשאני רואה את החניונים מלאים אני אומר כמעט 'שהחיינו'. כשאני רואה את ההר מלא ברבבות אנשים אני כמעט אומר 'הלל'. אתה פשוט רואה את עם ישראל רוצה את ה', זה מדהים".

הרב אליהו מתייחס לסוגיית חילול השבת של כוחות הביטחון, "בוודאי צריך לתת את הדעת על חילול שבת, אבל צריך להגדיר בצורה ברורה שהשוטרים והחיילים שמגיעים לשם לשמור - הם לא מחללים שבת. מבחינת הביטחון זה אירוע ביטחוני מספר אחד, חצי מיליון אנשים ויותר מגיעים לאזור סמוך לגבול, אזור שיש בו גם יישובים ערבים.

''מבחינה ביטחונית זה מבצע ענק וברור לחלוטין שכוחות הביטחון והצבא צריכים לשמור, זו הלכה, זה השולחן ערוך. להגיד עליהם שהם מחללים שבת? זה אלף-בית בהלכות שבת שזה לא נקרא חילול שבת.

''לגבי האוטובוסים זו באמת בעיה. אני חושב שנכון לומר לכל אחד ששומע אותנו - אל תצא מהבית אלא רק שעתיים אחרי צאת שבת כדי שנהגי האוטובוסים לא יאלצו לחלל שבת בשבילך".

הרב קורא גם לילדים להקפיד להדליק מדורות במוצאי שבת זמן סביר לאחר צאת השבת, "99.9% ידליקו את המדורות במוצאי שבת, אבל גם הם צריכים לשים לב להדליק בשעה סבירה ולא להדליק מיד בצאת שבת".