אביב כוכבי מונה לסגן הרמטכ''ל

האלוף אביב כוכבי מונה באופן רשמי לסגן הרמטכ''ל, במקומו של האלוף יאיר גולן. "איזנקוט מוביל את צה''ל בתבונה רבה".

קובי פינקלר , ט"ו באייר תשע"ז

הטקס בלשכת הרמטכ"ל
הטקס בלשכת הרמטכ"ל
צילום: דובר צה"ל

אלוף פיקוד הצפון אביב כוכבי מונה היום (חמישי) לסגן הרמטכ''ל, במקומו של האלוף יאיר גולן אשר כיהן בתפקיד זה במהלך שלוש השנים האחרונות ועתיד לצאת ללימודים אקדמאים.

טקס החילופים נערך בלשכת הרמטכ''ל בקריה בתל אביב, במעמד שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ''ל גדי איזנקוט, חברי פורום מטכ''ל ובני משפחה.

במהלך הטקס הוענקו דרגות אלוף לתת-אלוף מוני כץ, אשר מונה למפקד מפקדת העומק. כץ החליף בתפקידו את אלוף (מיל') טל רוסו, אשר כיהן בתפקיד זה במהלך השנתיים האחרונות ופורש מצה"ל לאחר 39 שנות שירות.

שר הביטחון ליברמן אמר כי "המרכיב האנושי הוא החלק החשוב בצה"ל, וכשאני מסתכל על האנשים בחדר הזה, אני רגוע. למרכיב האנושי שנמצא כאן אין שום אנלוגיה בשום צבא אחר".

איזנקוט ביקש להודות לארבעת המפקדים הבכירים: "במעמד זה, ארצה להודות לארבעה מפקדים מצוינים. יאיר, שאני חושב שהוא התגלמות המפקד המקצועי, הסקרן, הענייני והאמיץ. אביב, מפקד מעולה, חד מחשבה, איש מחשבה ואיש מעשה, ראינו את זה לכל אורך התפקידים, הוא מגיע לתפקיד הזה בשל מאוד, אחרי פיקוד על פיקוד הצפון.

''מוני, אשר עולה היום לדרגת אלוף כמפקד מפקדת העומק, אותה אנו מחשיבים כצורך תפקודי לצה"ל. אני רוצה להודות לך טל, על התרומה, על העשייה, על השירות הארוך, ובעיקר על השירות שעשית אחרי שכבר השתחררת כמפקד פיקוד דרום, ועשית את זה בדרך שלך", הוסיף הרמטכ''ל.

סגן הרמטכ''ל היוצא, האלוף יאיר גולן, הודה לרמטכ''ל איזנקוט ''על תקופה מרתקת, שעבורי הייתה גם תקופת למידה משמעותית. אני חושב שאתה מוביל את צה''ל בתבונה רבה, עם יכולת הפרדה יוצאת מהכלל בין עיקר לתפל ובעיקר באומץ לב. אין דבר שהוא חשוב יותר לצבא מאשר רוח הלחימה. רוח הלחימה הזאת צריכה להתחיל מלמעלה ולהיגמר באחרון הטוראים".

מחליפו, האלוף אביב כוכבי, אמר בטקס "אני מקבל עליי את התפקיד בהתרגשות, באחריות ובחרדת קודש. אני מבקש קודם כל להודות על האמון, אדוני שר הביטחון והרמטכ"ל, ואני אעשה כל מה שאני יכול כדי להמשיך להפוך את צה"ל לצבא יותר אפקטיבי, גם בלחימה וגם בשגרה".

מפקד מפקדת העומק היוצא, האלוף רוסו, הודה לרמטכ''ל איזנקוט ''אשר נתן לי את ההזדמנות להשלים מהלך שהתחלתי לפני 11 שנים בתחילת דרכי כראש אמ"ץ, בבניית מפקדת העומק. בכובעי השני, ראיתי את הצורך להביא מניסיוני ולהשפיע על המטה הכללי. עברתי מערכות, מבצעים, בשגרה ובמצבי קיצון, אבל התקופה האחרונה במפקדת העומק הייתה מאוד מיוחדת בשבילי, בעצם היכולת לתת לצה"ל את הגמישות האמיתית אל מול התפתחות האיומים ושינוי פני המלחמה.

''למוני מחליפי, אתה המפקד הראוי לקחת את השרביט ולהוביל את העומק לשיאים חדשים. אין לי ספק שתקבל תמיכה ושותפות מפורום המטה הכללי", הדגיש רוסו.

מפקד מפקדת העומק הנכנס, האלוף כץ, סיפר כי "לפני חמש שנים הייתי שותף, יחד עם האלוף שי אביטל שנמצא פה, להקמתה של מפקדת העומק. קבלת הדרגה, הצטרפותי לפורום המטה הכללי וקבלת הפיקוד על פיקוד העומק הן מעמד מרגש, אשר יש בו גאווה וסיפוק רב, והוא נושא בחובו אחריות גדולה ומהווה עבורי סגירת מעגל.

''מהתרשמותי את שנעשה והיכרותי את עמיתי במטה הכללי, אני בטוח שיחדיו נשכיל להתפתח למרחבים חדשים ולהביא לצה"ל יכולת חשובה ומשמעותית", ציין כץ.