נתניהו מגיב:
"העברת השגרירות תנפץ את הפנטזיה"

טראמפ בוחן האם העברת השגרירות תועיל לתהליך השלום. לשכת רה"מ: העברת השגרירות תנפץ את הפנטזיה הפלסטינית שירושלים אינה בירת ישראל.

ניצן קידר , י"ח באייר תשע"ז

נתניהו במליאת הכנסת
נתניהו במליאת הכנסת
Flash90

בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו מגיבים הערב (ראשון) לאמירתו של מזכיר המדינה האמריקני, רקס טילרסון, ולפיה הנשיא טראמפ בוחן אם העברת השגרירות לירושלים תועיל או תזיק לתהליך השלום.

''עמדת ישראל נאמרה פעמים רבות לממשל האמריקני ולעולם", נמסר מלשכת נתניהו. ''העברת השגרירות האמריקנית לירושלים לא רק שלא תפגע בתהליך השלום, אלא להיפך. היא תקדם אותו על ידי תיקון עוול היסטורי ועל ידי ניפוץ הפנטזיה הפלסטינית שירושלים היא לא בירת ישראל''.

כאמור, מזכיר המדינה האמריקני טילרסון אמר בראיון לרשת NBC כי הנשיא דונלד טראמפ "בודק אם העברת השגרירות האמריקנית לירושלים תועיל לתהליך השלום במזרח התיכון או תפריע לו".

לדבריו, טראמפ מקשיב הן לעמדה הישראלית והן לעמדה הפלסטינית בסוגיה זו. "הנשיא מאוד זהיר כשהוא מבין כיצד ההחלטה תשפיע על תהליך השלום".

מזכיר המדינה האמריקני טוען כי ברגע שיוחלט על העברת השגרירות, הדבר יגרור תגובות רבות במזרח התיכון. "הנשיא קשוב מאוד בנושא הזה גם לישראלים וגם לפלסטינים, ובוחן האם ישראל רואה בזה כמסייע להליך השלום או להרס", ציין.

בסוף החודש הנוכחי יפוג תוקפו של הצו לדחיית העברת השגרירות שעליו חתם אובמה, ולכן בתוך שבועיים יידרש הנשיא טראמפ להחליט האם להעביר את השגרירות או להמשיך את המסורת של קודמיו בתפקיד ולחתום על דחיית החוק האמריקני שמחייב להציב את השגרירויות האמריקניות בערי בירה.

נפתי בנט
צילום: מרים אלסטר. פלאש 90

מוקדם יותר דרש שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי) מראש הממשלה נתניהו להעביר מסר ברור לממשל טראמפ ולפיו ישראל מצפה להעברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים.

בנט כתב בחשבון הטוויטר שלו, "אני קורא לראש הממשלה להבהיר שאנו מצפים מממשל ארצות הברית להעביר את השגרירות לירושלים ולהכיר בירושלים המאוחדת בריבונות ישראל".

הוא הוסיף: "העברת שגרירות ארה״ב לבירת ישראל מחזקת את ישראל, ומחזקת את הסיכויים לשלום-אמת, מפני שכל הסכם המבוסס על חלוקת ירושלים דינו להיכשל".

''כפי ששגרירויות מדינות העולם נמצאות בבירת ארה״ב, וושינגטון, כך הן צריכות להימצא בירושלים, בירתנו מזה 3000 שנה. זו בירתנו הנצחית ואין בלתה'', הדגיש שר החינוך.

בליכוד הגיבו לדרישת השר בנט ומסרו: "מברכים את בנט על כך שהוא מקפיד לשנן את ההודעות לעיתונות שמוציא ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ומצטט אותן כאילו היו דרישות שלו. כך עשה בנושאים רבים וכך הוא עושה גם לגבי דרישתו העקבית של רה״מ נתניהו להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים''.