יוזמה: השרים ישפיעו על מינוי יועמ"ש

שרת המשפטים מבקשת להעניק לשרים השפעה על מינוי היועצים המשפטיים במשרדיהם, זאת על ידי העברת בחירת היועצים המשפטיים לועדת איתור.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ט באייר תשע"ז

לחזק את השרים. איילת שקד
לחזק את השרים. איילת שקד
צילום: אלירן אהרון

שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) שוקלת לקדם הצעת חוק ממשלתית שתשנה את שיטת בחירת היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה, כך דווח הבוקר (שני) בעיתון "הארץ".

על פי ההצעה שמקדמת השרה שקד היועצים לא יבחרו באמצעות מכרז כנהוג היום אלא באמצעות ועדת איתור, כמקובל במינויי בכירים.

מקור המעורה בהצעה צוטט בעיתון כאומר, "המהלך נועד להעניק לשרים יכולת השפעה כלשהי על מינויים של היועצים המשפטיים שאמורים לשרת אותם".

עם זאת, הצעת שקד לא תאפשר לשרים חופש פעולה מוחלט במינוי יועץ משפטי המועדף עליהם, והם עצמם לא יהיו חברים בוועדות האיתור.

הצעת חוק נוספת, מרחיקת לכת בהרבה, אותה מקדם ח"כ אמיר אוחנה (ליכוד) עלתה אתמול לדיון בועדת השרים לחקיקה.

על פי הצעתו של ח"כ אוחנה משרת היועץ המשפטי למשרדי הממשלה תהפוך למשרת אמון והשר יהיה חופשי לבחור יועץ משפטי כלבבו.

ועדת השרים לחקיקה בראשות שקד החליטה לדחות בשבוע את ההצבעה על הצעת החוק של אוחנה, אף שהיועץ המשפטי לממשלה ונציב שירות המדינה הביעו הסתייגות מוחלטת ממנה. לדברי מקור בליכוד, "העובדה ששקד החליטה לדחות את ההצבעה בשבוע בלבד - ולא בפעם הראשונה - מלמדת שהיא לא פוסלת את קידומה".

לדברי מקור אחר, "שקד ואוחנה סיכמו שינסו להעביר את ההצעה שלו בקריאה טרומית ולאחר מכן יטמיעו אותה, באופן כזה או אחר, כסעיף בנוסח שהיא שוקלת לקדם".

בתנועה למשילות ודמוקרטיה, שסייעה בניסוח הצעת החוק של אמיר אוחנה, אומרים כי היוזמות ישפרו את עבודת הממשלה והשרים ויש לקוות שכבר בזמן הקרוב יתבצע השינוי בהליך בחירת היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה.