רחובות ע"ש גייז: מועלם משכה חתימתה

בסביבתה הסבירו שחתימתה נבעה מבלבול בנוסחי החוק, ושהיא לא היתה חותמת על החוק בנוסח שהוגש לכנסת.

גיל רונן , י"ט באייר תשע"ז

שולי מועלם
שולי מועלם
צילום: חזקי ברוך

ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) הסירה את חתימתה מהצעת החוק המבקשת לקבוע מכסה לאחוז הרחובות בישראל שייקראו על שם אנשים בעלי מיניות חריגה, כמו גם על שם נשים, ערבים ויהודים בני עדות המזרח.

בסביבתה הסבירו שחתימתה נבעה מבלבול בנוסחי החוק, ושהיא לא היתה חותמת על החוק בנוסח שהוגש לכנסת. ח"כ מועלם אמרה לפעיל "הבית היהודי" ששאל אותה שאלה בנושא כי "ההצעה שהוצגה לי ועליה חתמתי היא אחרת מזאת שיצאה ומתוך כך בוטלה חתימתי על ההצעה".

הצעת החוק דורשת 40% ייצוג בשמות רחובות לנשים, מזרחיים, ערבים, לסביות, הומואים וטרנס-סקסואלים.

מדובר בהצעת חוק לתיקון פקודת העיריות (ייצוג הולם בשמות מקומות ציבוריים), שהוגשה ע"י מרב מיכאלי, מיכל רוזין, זהבה גלאון ועוד 24 ח"כים. רוב החתומים הם מהאופוזיציה אך הרשימה כוללת גם את חברות הכנסת רחל עזריה, מירב בן ארי, טלי פלוסקוב, יפעת שאשא-ביטון, שרן השכל ויוליה מלינובסקי מהקואליציה.

בדברי ההסבר לחוק כתוב כי "חלק ניכר מהמקומות הציבוריים בערים בישראל נקראים על שמות אישים שאותם רוצים להנציח בשל פעילותם הציבורית. אלא שהאישים המונצחים הם כמעט תמיד גברים, עם ייצוג עודף מובהק ליהודים בני עדות אשכנז. כך למשל, בעיר תל-אביב רק 2.5% (62 מתוך 2,439) מכל השמות המונצחים ברחובות הם שמות של נשים".

"מטרת הצעת החוק היא להביא להטרוגניות גדולה יותר בייצוג עשיה ציבורית במקומות הציבוריים בערים השונות, ובפרט בכל הנוגע לנשים, בני עדות המזרח, ערבים ואנשים הידועים כלסביות, הומואים, טרנסקסואלים וביסקסואלים", נכתב שם.

"על כן מוצע שבשמות האישים המונצחים יהיה ייצוג של 40% לפחות לכל אחד מהמינים. עד למצב שבו יהיה ייצוג כאמור, 90% משמות האישים המונצחים מטעם העירייה יהיו שמות נשים, בני עדות המזרח, ערבים או אנשים הידועים כלסביות, הומואים, טרנסקסואלים וביסקסואלים".

הכותב משמש גם כיו"ר "תנועת המשפחה"