"מנסים לעוות את המציאות - זה מרגיז"

יעקב נגל, לשעבר מ"מ היועץ לביטחון לאומי של ראש הממשלה, מצהיר בשיחה עם ערוץ 7: מעולם לא היה סימן שאלה מצידנו בנוגע השגרירות.

ניצן קידר , י"ט באייר תשע"ז

יעקב נגל
יעקב נגל
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

יעקב נגל, שעד לפני חודשיים היה אחד האנשים הקרובים ביותר לראש הממשלה ושימש כמ"מ היועץ לביטחון לאומי, מצהיר הערב (שני) באופן חד כי לא היה שלב שבו ישראל אפילו רמזה לאמריקנים שהיא אינה מעוניינת בהעברת השגרירות.

"אני זוכר מספר מפגשים שבהם זה עלה באופן מפורש בשיחות עם האמריקנים", מספר נגל בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "בשיחת הכנה שעשינו השגריר דרמר ואני - ישבנו בפגישות שאחד הנושאים המרכזיים שעלה בהן היה העברת השגרירות. אמרנו בצורה הכי ברורה, שאינה משתמעת לשתי פנים, שעמדתה של מדינת ישראל היא שהשגרירות צריכה לעבור לירושלים".

"זה לא שאמרנו את זה כי טראמפ נבחר ולפני כן לא אמרנו את זה. אני שמעתי את ראש הממשלה אומר זאת בעשרות פגישות עם מנהיגי מדינות - ואפילו מוסיף בהלצה שיבחרו מקום, כי עוד מעט לא יהיה מקום פנוי בירושלים", מוסיף נגל.

הוא עומד על כך ש"העיקרון היה שמדינת ישראל אומרת שמדינת ישראל היא ככל המדינות בעולם - ירושלים היא בירתה - ולכן השגרירויות צריכות להיות בירושלים. עמדתנו היא ברורה, חדה ולא ניתנת לשינוי. אמרנו לאמריקנים שזה יהיה מסר לעולם, שירושלים היא בירת ישראל ולא ניתנת לחלוקה".

נגל מציין שגם במפגש שהיה בוושינגטון בין הנשיא טראמפ לראש הממשלה נתניהו הובעה העמדה הישראלית בצורה הברורה ביותר.

"בפגישה עם טראמפ, זה אמנם לא היה הנושא המרכזי, אבל הנושא עלה והוצגה עמדה ברורה - שהשגרירות האמריקנית צריכה להיות בירושלים. הוא שאל אם זה עלול לגרום לשפיכות דמים, וענינו לו שלא. שסביר להניח שיהיו מחאות וצקצוק שפתיים - אבל הכל היה ברור ולא היה שום ספק מה העמדה של ישראל. בשום שלב לא היה סימן שאלה בנושא הזה. כשמישהו מנסה לעוות את המציאות ולשים מילים שלא נאמרו בפה - זה סתם מרגיז".

ובכל זאת, איך אתה מסביר את הקולות שטוענים בצד האמריקני שישראל אינה מעוניינת בהעברת השגרירות? "לגבי העמדה האמריקנית צריך לשאול את האמריקנים", מסכם נגל.