"דו"ח המבקר - מוטה ושקרי"

דו"ח המבקר נשען ברובו על פרסום מוטה ושקרי של ארגון השמאל "מולד" שמטרתו אחת - פגיעה בציונות הדתית, אומרים באיחוד הלאומי.

עוזי ברוך , כ' באייר תשע"ז

אורי אריאל
אורי אריאל
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

גורמים באיחוד הלאומי מגיבים לדו"ח מבקר המדינה התוקף בחריפות את השר אורי אריאל על רקע תמיכתו בגרעינים התורניים.

הגורמים מציינים כי הגרעינים המשימתיים הם הסיירת החברתית של מדינת ישראל, כלשונם וכי דו"ח המבקר נשען ברובו על פרסום מוטה ושקרי של ארגון השמאל "מולד" שמטרתו אחת - פגיעה בגרעינים המשימתיים ובציונות הדתית.

עם זאת, מציינים הגורמים, כי שר החקלאות מכבד את קביעות מבקר המדינה וכבר הנחה את הגורמים הרלבנטיים לפעול בהתאם להנחיותיו. באיחוד הלאומי מדגישים כי המבקר לא ממליץ להעביר לבדיקת היועמ"ש את פעילות השר.

"אין ולא היתה שום העדפה לטובת הגרעינים הדתיים או כאלו עם 'זיקה פוליטית' לבית היהודי/תקומה. ההיפך הוא הנכון. מבחינה מספרית, היחס שבין הגרעיניים הדתיים לחילוניים עומד על כ-70% דתיים לכ-30% חילוניים ואכן התקצוב היה דומה ואף ביחס מועדף לטובת הגרעיניים החילוניים (65% דתיים מול 35% חילוניים)".

"אם השר אריאל היה רוצה להעביר את הכספים למקורבים פוליטיים הוא לא היה פועל קידום החלטת ממשלה שכוללת את כלל הגרעינים אלא מתקצב את הגרעינים באמצעות התקנה הקיימת שייעודית לגרעינים התורניים המכונה 'תקנת זבולון המר'. (תקנה זו, מאפשרת להעביר 100% מהתקציב לגרעינים בעלי זיקה פולטית לבית היהודי.)".

באיחוד הלאומי מציינים כי בניגוד לנטען ע"י אנשי מולד, גם במדד הגיאוגרפי, עיקר תקציב הגרעינים הופנה לפריפריה במדינת ישראל. תחת ההגדרה "מרכז" כלולים גם הגרעינים בלוד, רמלה, יפו, דרום תל אביב, גילה, נווה יעקב ועוד.

בניגוד לנטען, רוב מוחלט (94%) מהתקצוב הממשלתי הועבר לפעילות חברתית של הגרעינים בכלל הארץ ורק 6% מסך התקצוב הועבר לתקורה ופעילות כללית. "אנשי הגרעינים תורמים יום יום שעה שעה לכלל החברה הישראלית, הן בפריפריה הגיאוגרפית והן בפריפריה החברתית. יעידו על כך ראשי רשויות וראשי ארגוני הגרעינים, דתיים וחילוניים כאחד".