השר לוין לערוץ 7:
להיות מציאותיים סביב ביקור טראמפ

שר התיירות מאשים את הבית היהודי כמי שהציג את סוגיית השגרירות האמריקאית באופן שהזיק לעניין, ומבקר בחריפות את השר לשעבר יעלון.

שמעון כהן , כ"א באייר תשע"ז

אי אפשר להתנהל כך. לוין עם נתניהו
אי אפשר להתנהל כך. לוין עם נתניהו
צילום: הדס פרוש. פלאש 90טוען....

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס שר התיירות יריב לוין לביקורו המתקרב של הנשיא האמריקאי, דונלד טראמפ, והחיכוכים המלווים את ההכנות לביקור הזה כמעט בכל צעד, מיד ושם דרך הכותל ועד המצדה.

בראשית הדברים התבקש השר לוין "להרגיע" ולהחזיר את התחושה שאכן ביקורו של טראמפ בישראל הוא אותו ביקור מרגש שלו ציפתה ההנהגה הישראלית ולא מדובר באכזבה שהולכת ומתבררת.

"אין מקום להרגיע, אלא להסתכל על המציאות כפי שהיא. מצד אחד יש אלמנטים חיוביים, למשל העובדה שהנשיא האמריקאי מגיע לכאן כבר בתחילת כהונתו והגיבוי במוסדות הבינלאומיים והאמירות החשובות של השגרירה האמריקאית באו"ם. מצד שני יש גם דברים מדאיגים שמחייבים התייחסות, גם התקרית של הכותל גם אם היא נעשתה על ידי פקידים של מחלקת המדינה ולא על ידי אנשי הממשל, לא זכתה לתגובה ראויה מבחינת הממשל, וגם הדרישה שלנו שהנשיא האמריקאי יעמוד בהבטחה שלו ויעביר את השגרירות לירושלים, אנחנו נצטרך לראות אם הדבר הזה אכן קורה".

בסוגיה זו של העברת השגרירות סבור השר לוין כי "כל הצגת הדברים בעניין הזה הסבה נזק", והוא מסביר: "הניסיון של 'הבית היהודי' להציג את עצמם כאילו הם דואגים לדבריו החשובים וראש הממשלה לא עושה זאת, גרמה לנזק גדול לנושא עצמו כי בכך הוצגה באופן לא נכון העמדה של ישראל מכפי שהיא באמת. ראש הממשלה עמד בכל השיחות שלו עם הנשיא ובשיחות של נציגיו מול הנציגים האמריקאיים, על כך שההבטחה הזו תקוים ושהשגרירות תעבור ושהדבר במקום מרכזי בסדר העדיפויות שלנו. הטענות שכאילו הדבר הזה לא נעשה הוכחו לחלוטין כלא נכונות, אבל בדרך הן יצרו אוירה שמקשה על היחס שאנחנו מנסים להפעיל כדי שהדברים יקרו. אני חושב שהעברת השגירות היא מהלך של צדק היסטורי שהגיע הזמן שייעשה וברגע שישנה הבטחה מפורשת הציפייה שלנו היא שההחלטה הזו תמומש".

על ההחלטה לקצר את משך הביקור ב'יד ושם' נשאל השר לוין אם יתכן והפוקוס על החלטה זו אינו ממוקד רק משום שמדובר בדונלד טראמפ, בעוד תזוזות שכאלה בלוחות הזמנים של ביקורי נשיאים בישראל מתרחשות חדשות לבקרים.

לוין אינו עושה הנחות ואינו מקבל את ההערכה שבשאלה ואומר: "בוודאי שלוח הזמנים צפוף וקצר, וזה טבעי כשמדובר בנשיא ארה"ב שהוא בעל המשרה החשובה בעולם. יחד עם זאת עצם הביקור ב'יד ושם' חשוב סמלית, אבל כדי שיהיה לו תוכן אמתי ברור שברבע שעה לא ניתן ללמוד משהו על המקום החשוב הזה. אני מציע לא להגיע מהר למסקנות. הביקור עדיין בבנייה והכנה וחלק מהשמועות יתבררו כלא נכונות ואני מקווה שהביקור ב'יד ושם' יהיה לא רק סמלי אלא בעל זמן מספיק כדי לקבל תוכן ממשי".

עוד נשאל השר לוין אם לביקור נשיאותי שכזה יש השלכות תיירותיות לטווח ארוך. "כל אישיות בינלאומית מוכרת שמגיעה לכאן יוצרת עניין בהגעה לישראל. העובדה שמסקרים ביקור כזה, בוודאי במקרה של טראמפ שיגיע לבקר בכותל המערבי ולא רק ישהה בחדרים סגורים של פגישות מדיניות, הדבר הזה בוודאי תורם לחשיפת ישראל כיעד תיירותי ותורם וחושף אנשים לאתרים מסוימים".

בהקשר זה מזכיר לוין את פעילות משרדו בהבאת ידוענים מתחומים שונים, גם מעולם הבידור, לבקר בישראל מתוך ידיעה שצילומיהם באתרי תיירות מועלים לרשתות החברתיות וזוכים לחשיפה משמעותית. השר מציין כי פעולות אלה ואחרות הניבו תוצאות של ממש בעולם התיירות הישראלי והראיה היא שמדי חודש נשבר שיא תיירים בישראל לאותו חודש, ובחודש אפריל האחרון נשבר שיא כל החודשים בתיירות נכנסת מאז קום המדינה, כאשר מספר התיירים שנכנסו לישראל בחודש זה עמדה על 350,00 איש.

לדבריו החלום לצלוח את שלושה מיליון התיירים בשנה הולך ומתקרב לראשונה "ואולי אפילו במספר משמעותי".

לקראת סוף דבריו התייחס השר לוין לדבריו של שר הביטחון לשעבר משה יעלון שטען כי אם לא תמוצה החקירה נגד נתניהו בפרשת הצוללות יחשוף הוא עצמו את הידוע לו. "הדברים שלו הם דברים מקוממים ולא רציניים. אם הם באמת נכונים והוא מאמין בהם, איך הוא ישב בממשלה ולא אמר דבר וחצי דבר? איך הוא לא הביא את הדברים לידיעת הציבור והגורמים המשטרתיים והעדיף לשבת על כס שר הביטחון ולשתוק?".

לטעמו של השר לוין, יעלון שדיבר על ערכים מתברר כרחוק מהם והכיסא הוא החשוב בעיניו. "כל עוד הוא שר ביטחון הכול בסדר וכשהוא לא שר ביטחון שום תפקיד לא נאה לו והכול שלילי ונורא. הניסיון שלו לקבל כותרת באמירה כזו או אחרת ולהחיות את המפלגה חסרת הסיכוי שלו זה ניסיון לא ראוי ולא רציני".

על הסיכוי שהמערכת הפוליטית שלנו תזמן אפשרות בעתיד בה יעבוד יעלון עם הנהגת הליכוד כבעבר, אומר השר לוין כי הוא "לא רואה את זה. אגיד יותר מזה, יעלון מונה כמינוי אישי של ראש הממשלה, על סמך ניסיונו ולא על סמך ותק במפלגה או מקום ברשימה, ומשום מה הוא החליט שיש לו חזקה על התפקיד. הרי כל ההתבכיינות על אבדן התפקיד אלו דברים חסרי שחר. נוצר הרי אילוץ קואליציוני, היה ברור שאי אפשר להמשיך ולקיים את הממשלה עם 61 חברי כנסת ובברירה בין ללכת לבחירות לבין להעביר את תיק הביטחון לישראל ביתנו אני חושב שההחלטה שהתקבלה הייתה נכונה והוכיחה את עצמה. ליעלון הוצע תיק החוץ, משרה נכבדה לא פחות, ואני חושב שאי אפשר לדבר גבוהה גבוהה על ערכים ובסוף לנהוג כאילו חוץ מהכיסא שום דבר לא חשוב. אי אפשר לשרת בממשלה ולשבח את ראש הממשלה ולהפוך את עורך בין לילה באופן שבו הדברים קורים. זה מצער, כי יעלון הוא בעל זכויות שאיש לא ייקח אותן ממנו, וההתנהגות הזו לא לכבודו וגם לא תביא לו תמיכה".

לוין אינו קושר ומוצא דמיון בין הסיכוי לחזרתם של אישים כדוגמת השר לשעבר סער, לבנת ואחרים לסיכוי לחזרתו של יעלון לליכוד. "הדברים לא דומים, לחברי, גדעון סער, היו מחלוקות ולמרות המחלוקות שמר על סגנון ודרך ולא עזב את הליכוד ולא הטיל רפש על התנועה, בכיריה והמערכת כולה, ולכן הוא מתקבל בעין יפה ובזרועות פתוחות עם ההחלטה שלו לחזור ולרוץ. המקרה של יעלון שונה לחלוטין. הוא בחר את דרכו וזו זכותו, הוא אמר את מה שאמר על הליכוד ובזה העניין הסתיים. אם ייבחרו בו ייבחר, אם לא, הוא ייעלם מהחיים הפוליטיים. מבחינת הליכוד הפרק הזה תם".