מכתב חריג מתושבי יצהר לאלוף הפיקוד

לאחר שאלוף פיקוד המרכז חתם על צו הרחקה לאלקנה פיקאר, הודיעו ביצהר כי "כל קשר שלנו עם מערכת הביטחון יתקיים אך ורק בשיתוף אלקנה".

עדו בן פורת , כ"א באייר תשע"ז

אלקנה פיקאר עם בני משפחתו
אלקנה פיקאר עם בני משפחתו
צילום: אברהם שפירא

בעקבות צו ההרחקה המנהלי שניתן אתמול (שלישי) לתושב יצהר, אלקנה פיקאר, המורה על הרחקתו מיהודה ושומרון ללא משפט, שיגרה מזכירות היישוב מכתב חריף לאלוף פיקוד המרכז, רוני נומה.

פיקאר (33) קבלן שיפוצים ואב לשישה ילדים הורחק מביתו ומתחומי יהודה ושומרון למשך ארבעה חודשים. הצו דורש ממנו להתייצב לביקורת מידי שבוע בתחנת המשטרה במעלה אדומים, וכן אוסר עליו ליצור קשר עם אנשים שונים.

במכתב של ועד היישוב נאמר, כי "כל עוד הצו בתוקפו, כל קשר שהוא עם גורמים כאלה או אחרים במערכת הביטחון (למעט פעילות של ביטחון שוטף) יתקיים אך ורק בשיתוף אלקנה".

צעד חריג זה ננקט לאחר שבהנהגת היישוב נדהמו מהוצאת הצו, שנחתם לבסוף חרף הדברות אינטנסיבית שנערכה בשבועיים האחרונים בין הנהגת היישוב, ראש מועצת שומרון יוסי דגן ואישי ציבור נוספים, לבין לשכת האלוף, במטרה לפעול לביטול המהלך.

"חברנו היקר אלקנה פיקאר, מארח ומעסיק 'נערי גבעות', ונותן להם מסגרת מינימלית של עבודה, בית חם ואוזן קשבת. להבנתנו צו זה ניתן במטרה לפגוע בסופו של דבר בנערים המתארחים בביתו של אלקנה", נכתב בפניית המזכירות לאלוף. "צו מנהלי הינו פגיעה קשה בזכויות הכי בסיסיות של תושב, על אחת כמה וכמה שהסיבה העיקרית עבורה נסוב הצו היא פעילות חוקית לגמרי אף אם איננה מוצאת חן בעיני המערכת. איננו מוכנים לקבל מצב בו מערכת הביטחון מתנהלת בכוחנות כלפי תושבים".

"הפגיעה באלקנה איננה פגיעה אישית בלבד אלא פגיעה ביישוב יצהר כולו", הוסיפו במזכירות יצהר. "כידוע לך, בשנתיים האחרונות, הודות למאמצים הדדים גדולים, הצלחנו לבנות מערכת יחסים מיוחדת מאד ומלאת אמון ביננו לבין מערכת הביטחון. לצערנו, צו הגירוש שיצא כנגד חברנו כנגד כל המאמצים הגדולים שנעשו לביטולו, פוגע קשות במערכת יחסים זו, ואינו מאפשר לנו להמשיך בה כפי שהייתה עד היום".

בהתאם לקריאת תושבי היישוב, הוסיפו אנשי וועד היישוב וכתבו, כי "בשל כך, כל עוד הצו בתוקפו, כל קשר שהוא עם גורמים כאלה או אחרים במערכת הביטחון (למעט פעילות של ביטחון שוטף) יתקיים אך ורק בשיתוף אלקנה, כי אלקנה זה יצהר ויצהר זה אלקנה". מזכירות היישוב חתמה את מכתבה לאלוף בקריאה נוספת לבטל את הצו לאלתר, ובתקווה לחידוש האמון והקשר.

מדובר צה''ל נמסר: "גורמי הביטחון באזור יהודה ושומרון פועלים למיגור תופעות של פשיעה לאומנית ופגיעה בסדר הציבורי, למען ביטחון התושבים.

''בעקבות מידע מודיעיני שהצביע על מעורבותו של אלקנה פיקאר בפעולות המסכנות את ביטחון האזור, שנמשכה למרות אזהרות שניתנו לו, נמסר לו ביום ראשון, 14 במאי 2017, צו הגבלה שהוצא על-ידי המפקד הצבאי בעניינו.

''על-פי הצו מנוע פיקאר מלשהות באזור יהודה ושומרון, למעט בעיר מעלה אדומים, לתקופה של ארבעה חודשים. ככל שיעלה הצורך בכך, יוכל פיקאר לפנות בבקשות פרטניות להקלה בתנאי הצו והן ייבחנו לגופן''.