אולמרט ישתחרר מהכלא?

חוות דעת חיובית של השב"ס המסכמת את תקופת ריצוי העונש של אולמרט בכלא, צפויה לסייע לו בבקשה לקיצור עונשו בשליש.

ערוץ 7 , כ"א באייר תשע"ז

אולמרט בשערי הכלא
אולמרט בשערי הכלא
צילום: Avi Dishi/FLASH90

אנשי מקצוע של שירות בתי הסוהר שנתבקשו לחוות את דעתם על האסיר אהוד אולמרט, גיבשו חוות דעת שתסייע לראש הממשלה לשעבר בבקשה שהגיש לקיצור שליש מעונש המאסר שלו.

ועדת השחרורים תתכנס בעוד שבועיים, וחוות הדעת שמסכמת את תקופת ריצוי העונש של אולמרט עד עכשיו, מדברת על התנהגות חיובית ולא מופיע בה שום אירוע חריג שאמור למנוע ממנו את קיצור עונשו בשליש.

על פי הדיווח בחדשות ערוץ 2, גם הרשות לשיקום האסיר הגישה חוות דעת לוועדת השחרורים, ומדובר בחוות דעת מעט יותר ביקורתית.

בחוות הדעת של הרשות לשיקום האסיר נאמר כי אולמרט כותב ספר עם תכנים מסווגים, מביע חרטה ומצטער על מעשיו אבל לא מביע חרטה בפה מלא. במסגרת השיקום הנדרש ממנו, הוא משתתף ומרצה לקבוצות אחרות.

בחודש מרץ האחרון דחה נשיא המדינה ראובן ריבלין את בקשת החנינה שהגיש ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שנדון למאסר לאחר שהורשע בעבירות שונות הן במסגרת פרשת הולילנד ובמסגרת פרשת מעטפות הכסף.

בנימוקי הדחיה לבקשתו של אולמרט לשחררו לאלתר הבהיר הנשיא כי נסיבותיו הייחודיות של אולמרט אשר הובאו בבקשת החנינה, ובכללן נפילתו הקשה מאיגרא רמא לבירא עמיקתא וזכויותיו הרבות כמי שכיהן במהלך שנים ארוכות בתפקידים הרמים ביותר בישראל ותרם רבות למדינת ישראל ולביטחונה- עמדו לנגד עיני בית המשפט בטרם נגזר דינו.

סמכות החנינה של נשיא המדינה איננה ערכאת ערעור על בית המשפט ולפיכך כאמור, לא נמצא מקום להיעתר לבקשה לחנינה בדרך של שחרור לאלתר ממאסר. עם זאת ציין הנשיא כי אולמרט צפוי לעמוד בפני ועדת השחרורים, אשר תדון בבקשתו לשחררו בעבוׂר שני שליש מתקופת מאסרו.

במידה ותתקבל בקשתו לשחרור בתום שני שליש מתקופת מאסרו, הרי שלאחר ששילם את חובו לחברה ועקב זכויותיו הרבות ישקול הנשיא בחיוב להעמיד את העונש על תקופת מאסרו זו.