תרומה נדירה למוזיאון אושוויץ-בירקנאו

משפחתו של ניצול שואה תרמה אלפי מסמכים ותמונות שתיעדו את החיים בגטו ואת הרצח השיטתי של היהודים בתאי הגזים.

ניסן צור , כ"ב באייר תשע"ז

אושוויץ בירקנאו
אושוויץ בירקנאו
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

ראשי מוזיאון אושוויץ-בירקנאו הודיעו כי משפחתו של ולדיסלב ראט, ניצול שואה שהלך לעולמו בשנת 1996, החליטה להעביר לידי אנשי מחנה ההשמדה הגרמני אוסף עצום שכולל 1893 מסמכים ועוד 29 תמונות שתיעדו את חיי היהודים בשואה, ורציחתם השיטתית על ידי הנאצים.

מרבית המסמכים והתמונות שנתרמו כעת למוזיאון, מתעדים את הרדיפה השיטתית אחר היהודים בתקופת הרייך השלישי, הוצאתם להורג של רבים מהם בתאי הגזים, את גורלם של היהודים שנשלחו למחנות ההשמדה, וכן תיעוד מהאזורים שנכבדו על ידי הצבא הנאצי בפולין.

חלק מהתמונות והמסמכים גם מתעדים את האסירים שהיו במחנות העבודה, ומחנות מעצר בהם נכלאו יהודים רבים.

ראט, ניצול השואה שנפטר לפני 21 שנים, נולד בחודש מרץ 1924 בעיר קרקוב. כאשר היה בן 15 פרצה מלחמת העולם השנייה והוא נאלץ לעבור יחד עם משפחתו לגטו המקומי. אביו נשלח לאושוויץ-בירקנאו, שם מצא את מותו, בעוד אמו נרצחה במקום לא ידוע עד היום.

למזלו של ראט, הוא ואחותו דורותה התקבלו לעבודה אצל אוסקר שינדלר ובכך ניצלו חייהם. לאחר המלחמה חזר ראט להתגורר בקרקוב, ובשנת 1951 עבור להתגורר בוינה.

"תמיד חשבנו, אני ובעלי, כי על המסמכים האלו להיות במוזיאון. אני יודעת שיש את מוזיאון 'יד ושם' הנהדר בישראל, אבל אני חושבת שהאוסף הזה צריך לחזור למקום בו אביו של בעלי איבד את חייו, ולהיות סמל של הפשע שהתרחש אז. אושוויץ-בירקנאו הוא דבר יוצא דופן בהיסטוריה של המלחמה והנאציזם, הוא היה מכונה לרצח בני אדם", אמרה אווה ראט, אלמנתו של ולדיסלב לאנשי מוזיאון אושוויץ-בירנקאו כאשר מסרה לידיהם את האוסף הענק של המסמכים והתמונות.

מנהל מוזיאון אושוויץ-בירקנאו, פיוטר ציווינסקי, אמר כי "האוסף הזה הוא אחת התרומות הגדולות ביותר בהיסטוריה של הארכיון שלנו. יש בו מסמכים בעלי ערך רב, המראים את ההיסטוריה של המחנות והגטאות".

בין היתר כולל האוסף גם 51 מכתבים שנשלחו על ידי אסירים באושוויץ-בירקנאו, ומסמכים רבים המתעדים את החיים בגטו לודז' וטרזיינשטט.