משגיח כשרות או מוסלמי קיצוני?

יהודי שעובד כמשגיח כשרות בסין, עוכב על ידי המשטרה במחוז שינג'יאנג, לאחר שנחשד כמוסלמי קיצוני בשל חזותו החרדית.

בן שאול , כ"ג באייר תשע"ז

סין
סין
צילום: פלאש 90

יהודי שעובד כמשגיח כשרות של ''SKS מהדרין'' בסין, עוכב על ידי המשטרה במחסום באחד הכבישים המהירים במחוז שינג'יאנג בסין, לאחר שנחשד כמוסלמי קיצוני בשל חזותו החרדית.

למרות ניסיונות השכנוע כי מדובר ביהודי, השוטרים המקומיים הורו לו להתלוות אליהם והוא נלקח לתחנת המשטרה. לאחר שהפקיד את דרכונו הוא נחקר במשך שעות אחדות אודות מעשיו במחוז המאופיין בתושבים מוסלמים רבים.

רק לאחר שהתברר לשוטרים למעלה מכל ספק כי המשגיח אינו מוסלמי ומדובר בלבוש יהודי-מסורתי הם החזירו לו את דרכונו ושחררו אותו לדרכו.

"לרגע חשבתי שאצטרך להפעיל גורמים מחוץ לסין בשל התארכות החקירה", סיפר המשגיח לאחר שחרורו. "לא עזרו כל הסברי הנהג שהתלווה אלי ותרגם את הבהרותיי. הם היו נחושים לעכב אותי לחקירה ולהבטיח כי איני מזיק לביטחון המקומיים".

בשנים האחרונות נלחמות הרשויות בסין בחירוף נפש בהתרחבות האיסלאם הקיצוני במדינה ובמדינות השכנות. כחלק מהמאבק בטרור הן מהדקות את הפיקוח במחוז שינג'יאנג בצפון מערב המדינה בשל החשד לחדירה של איסלאם קיצוני באזור.

בשל החשש מפני מעשי טרור הרשויות מקשות על המיעוט המוסלמי המקומי לעטות סממנים דתיים בולטים מידי. לעיתים קרובות מאשימים בכירים סיניים תושבים מקומיים בהקצנה דתית, טרור ובדלנות.

כחלק מהניסיון למנוע טרור, רמת האבטחה בתחנות הדלק המקומיות הינה חסרת תקדים. שוטרים מקומיים מוצבים בתחנות הדלק כבדרך קבע, ומתדלק שחזותו החיצונית מעוררת חשד נלקח לאלתר לחקירה משטרתית.

מחוז שינג'יאנג הוא אחד מחמישה מחוזות אוטונומיים בסין. הוא ממוקם בצפון מערב המדינה וכ-45% מתושביו הם אויגורים – מיעוט אתני שמעולם לא ראה עצמו חלק מסין. במחוז חיים מוסלמים ממוצא טורקמני. כחלק מהצעדים הביטחוניים שנוקטת סין, נדרשו בשנה שעברה מיליוני אזרחים מהמחוז להשיב את דרכוניהם לתחנות המשטרה המקומיות.