שקד: לא ישימו לנו מסקנטייפ על הפה

"נבחרנו כדי להביע עמדות ברורות", אמרה שרת המשפטים והבהירה כי לא כל הבעת עמדה היא ניגוח בראש הממשלה. "זה תפקידנו''.

חזקי ברוך , כ"ג באייר תשע"ז

שקד ב"שישי תרבות" עם אטילה שומפלבי
שקד ב"שישי תרבות" עם אטילה שומפלבי
צילום: דוברות

שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) השתתפה הבוקר (שישי) באירוע ''שישי תרבות'' ברמת גן, והתייחסה בין היתר לביקורו של טראמפ בישראל, להעברת השגרירות, לביקורת של נתניהו נגד מפלגתה ולנושאים נוספים.

על הביקורת שמשמיע ראש הממשלה נתניהו נגד שרי "הבית היהודי" אמרה שקד "לא נבחרנו כדי לחמם כיסא אלא כדי לממש מדיניות ברורה, לדאוג שלא תוקם מדינה פלסטינית ולדאוג להעביר את השגרירות למשל".

לדבריה, אם נתניהו אמר שפעל למען העברת השגרירות ''אני בהחלט מאמינה לו". שקד הזכירה כי ''נבחרנו כדי להביע עמדות ברורות. כשצריך להביע אותם נעשה זאת. לא ישימו לנו מסקנטייפ על הפה.
לא כל הבעת עמדה היא ניגוח ולא נכון להפוך דברים לאישיים, אלו עניינים אידיאולוגיים וזה תפקידנו".

לקראת ביקור טראמפ בישראל הדגישה שקד "לא הייתי רוצה שהביקור של טראמפ יסתיים בהצהרות בומבסטיות אלא שיהיה ביקור נימוסין חיובי, שמטרתו איחוד בין שלוש הדתות וביקור שמעמיק את הקשר בין המדינות".

היא העריכה שלממשל האמריקני אין עדיין תוכנית מגובשת שתאפשר לפתור את הסכסוך עם הפלסטינים. בנוגע להתמהמהות בהעברת השגרירות לירושלים אמרה שקד כי טראמפ ''הוא נשיא שעד כה עמד בהבטחותיו לבוחריו. הבטיח לבטל את תכנית אובמה-קר ואת המיסוי ומיד פעל.

''נושא השגרירות זו הבטחה שהוא נתן לבייס הפוליטי שלו שם, לא עבורינו. זה מה שבסיס בוחריו ציפה ממנו לשמוע ואני רוצה להאמין שהוא יממש את ההבטחה שנתן לבוחריו".

"הנשיא הזה שונה ולא מהמילייה הוושינגטוני הקלאסי, הוא בא מבחוץ עם ראש פתוח ואהבה גדולה לישראל וחיבור אנשיו לימין הישראלי", ציינה שקד.

שרת המשפטים אמרה כי ישנה הזדמנות מדינית אזורית, ופירטה "לעניות דעתי צריך לדעת לנצל את ההזדמנות הזו. יש קשרים בין ישראל לבין מדינות מתונות במפרץ וצריך לשים אותם על השולחן ולפתח אותם.

''זו הזדמנות לעצב מזרח תיכון חדש כלכלי, קשרים יותר פומביים ויותר כלכליים עם מדינות ערב ולאו דווקא התמקדות בסכסוך", אמרה שקד.

היא התייחסה למפת הביקור של טראמפ במזרח התיכון כפי שפרסם הבית הלבן, מפה שלא כללה את יהודה ושומרון ורמת הגולן. "אני מקווה שמדובר בבורות ולא במדיניות", אמרה שקד.

על המידע הסודי שהעביר טראמפ לבכירים הרוסים אמרה שרת המשפטים כי "היחסים בין ישראל לארה''ב עמוקים ומבוססים על שיתוף פעולה מקצועי ואידיאולוגי. אם יש דברים שצריך לשפר - נשפר''.

שקד גם התייחסה לעליית שידורי התאגיד לאוויר ואמרה "זה בסדר שיש ערוצי תקשורת שיש להם קו מסויים. היום בעידן הרשתות החברתיות אי אפשר באמת לסתום פיות".