דיכטר: לדאוג ליתרון הנשק שבידי ישראל

לנוכח עסקאות הנשק הענקיות עליהן חתם טראמפ בסעודיה קובע יו"ר ועדת חו"ב כי על ישראל לוודא שהנשק שבידיה יהיה ברמה גבוהה יותר.

שמעון כהן , כ"ה באייר תשע"ז

אבי דיכטר
אבי דיכטר
צילום: חזקי ברוך

יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, חבר הכנסת אבי דיכטר, מתייחס הבוקר (ראשון) למשמעויות של עסקת הענק שביצע הנשיא האמריקאי בסעודיה ובמרכזה עסקת נשק המתפרסת על פני עשר שנים.

חבר הכנסת דיכטר ציין כי היקף העסקה עומד על סכום של למעלה מ-1000 ממיליארד שקלים על פני עשר שנים, "וזה רק החלק של הנשק", הדגיש בראיון לערוץ 2.

לדברי דיכטר מדובר בעסקה משמעותית, אך יש לזכור שבמזרח התיכון מדינות עשויות לשנות את פניהן ועמדותיהן חדשות לבקרים, ומדינה כמו סעודיה שכיום נמצאת בציר המאבק מול ציר הרשע יכולה להתהפך ולשנות את עמדותיה בהמשך, מה שיהפוך את העסקה למסוכנת עבור ישראל ומדינות נוספות.

דיכטר נשאל אם לנוכח מציאות זו ישראל צריכה לתמוך בעסקה או לא, והשיב כי ישראל אינה במעמד שבו שואלים אותה אם היא תומכת בעסקה מסוג זה או לא. עם זאת הוסיף וציין כי על ישראל לוודא שהנשק שבידיה יהיה תמיד לפחות במדרגה אחת יותר איכותי מאשר זה שבידי שכנותיה.

לטעמו של דיכטר יתכן ומטוס ה-F-35 הוא עדות ליתרון זה שעליו שומרת ארצות הברית, אך יש לוודא זאת.

נזכיר כי הנשיא האמריקאי טראמפ ציין בסעודיה כי העסקאות שעליהן חתם מול הסעודים יביאו לעוד משרות בארה"ב ובכך יתרמו מאוד לכלכלה האמריקאית.