טראמפ: אוהב את העם בישראל

בראיון לעורך 'ישראל היום' מביע הנשיא האמריקאי אהבה לעם בישראל, מתייחס להתנהלות קודמו במזרח התיכון ולהעברת השגרירות.

ערוץ 7 , כ"ה באייר תשע"ז

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, העניק לעורך עיתון 'ישראל היום', העיתונאי בועז ביסמוט, ראיון על פי הבטחה קודמת שנתן.

ביסמוט מספר בעיתון היום (ראשון) על הראיון ועל שקדם לו. "אתה מבין כמה דברים יש לי השבוע? אבל הבטחתי לך ראיון לפני המסע לישראל ואני עומד במילה שלי, נכון? ראית שזיהיתי אותך במסיבת העיתונאים? חייכתי אליך", אמר טראמפ בפתח הראיון לביסמוט והתנצל על שזמנו קצר.

ביסמוט שאל את טראמפ אם להערכתו שורת הדיווחים בימים האחרונים נגדו היא חלק ממהלך מתוזמר. טראמפ מצידו השיב ואמר: "אני לא יודע מה הסיבה, בועז, אבל זה רע". לזאת הוסיף ואמר: "הם משתמשים בזה (בדיווחים על רוסיה) כתירוץ (לתקוף אותי) וזה מגוחך".

על הסיכויים למהלך מדיני, כפי שהדברים נראים בעקבות שיחותיו עם נתניהו, המלך עבדאללה ונשיא מצרים אמר טראמפ: "היום יש אפשרות גדולה מאוד שנוכל לעשות דיל", וטען כי יש לו צוות מנצח לשם כך. "דיוויד פרידמן הוא השגריר שלנו. הוא דיל־מייקר גדול... הוא עושה דילים בצורה מדהימה. וגם ג'ייסון גרינבלט - השילוב הזה, יחד עם עוד אנשים, פירושו שיש לנו סיכוי מאוד טוב לעשות הסכם".

על הדיווח לפיו הביקור שיערוך בכותל המערבי יהיה ללא נוכחות נציגים ישראלים כדי לא לעורר מחלוקת, הבהיר טראמפ כי אינו שולל את האפשרות שנתניהו יצטרף אליו. "עדיין לא החלטנו באופן סופי כיצד ייראה הביקור שלי בכותל. אנחנו רוחשים כבוד גדול לרה"מ בנימין נתניהו, וההחלטה ללכת עם הרב היא בעיקר בגלל נוהג המקום. זה עדיין יכול להשתנות".

ביסמוט מספר כי טראמפ אינו מבין כיצד הנשיא אובאמה הימר על איראן על חשבון סעודיה, ואת זה בכוונתו לתקן גם בביקור הנוכחי שלו. "בשלב מסוים של השיחה בינינו הוא הזמין לחדר את ג'ארד קושנר, חתנו ואיש אמונו, שעכשיו גם יהיה אחראי למאמץ האדיר שהבית הלבן מקווה ליישם בקדנציה הראשונה של טראמפ: יצירת מזרח תיכון שבו האינטרסים המשותפים עם ארה"ב קובעים את סדר היום, אזור שבו איראן נתפסת שוב בצד הרעים ואזור שבו הצדדים יכולים להגיע לדיל. בקיצור, 180 מעלות מאובאמה", כותב ביסמוט.

עוד מצטט ביסמוט את טראמפ: "אני אוהב את העם בישראל, אני עובד קשה מאוד כדי שסוף־סוף יהיה שלום לעם בישראל ולפלשתינים, ואני מקווה שזה יכול לקרות הרבה יותר מוקדם ממה שכולם אי פעם חזו. זו הזדמנות גדולה מאוד וזה טוב לכולם; זה דיל שטוב לכולם. הישג זה יהיה בין גולות הכותרת שלי אם אצליח לעשות זאת. יש לנו את האנשים הנכונים שעוסקים בכך".

ומה באשר להעברת השגרירות האמריקאית מתל אביב לירושלים? ביסמוט מספר: "כשהזכרתי לו כי הבטיח, כמועמד, להעביר את השגרירות לירושלים, אמר שהוא לא אדם שמפר הבטחות. כששאלתי בראיון ביום חמישי אם חזר בו מכוונתו בגלל לחץ ערבי, הוא ציין כי זו לא העת לדבר על כך. "יש הרבה דברים מעניינים שאנחנו עובדים עליהם. אנחנו נדבר על כך בהמשך", אמר".