מוזיאון יוקם במחנה ההשמדה סוביבור

בחודשים הקרובים יחלו עבודות בנייתו של מוזיאון חדש על אדמת מחנה ההשמדה. המוזיאון ייפתח בשנת 2019.

ניסן צור , כ"ה באייר תשע"ז

שלט הכניסה למחנה ההשמדה
שלט הכניסה למחנה ההשמדה
רויטרס

בחודשים הקרובים יחלו עבודות הקמה של מוזיאון חדש שייבנה על אדמת מחנה ההשמדה 'סוביבור'.

את העבודות מממנות פולין, הונגריה, סלובקיה והולנד.

אגניישקה קובלצ'יק-נובאק, דוברת הפרוייקט סיפרה כי "עבודות ההכנה החלו כבר בחודש מרץ האחרון, ואנו מקווים כי העבודות העיקריות יסתיימו עוד לפני סוף השנה הנוכחית". היא הוסיפה כי ארבע המדינות מממנות את המוזיאון החדש שאמור להיפתח בשנת 2019.

בין היתר, התבצעו בשבועות האחרונים עבודות חפירה בסמוך לשטח בו התגלו בעבר מספר קברי אחים, על מנת לוודא כי אכן ניתן לבנות על השטח את המוזיאון החדש.

עד שנת 2011 פעל על אדמת מחנה ההשמדה מוזיאון קטן יותר, אולם הוא נסגר בעקבות קשיים כלכליים.

מחנה ההשמדה סוביבור, הוקם על ידי הנאצים במזרח פולין ופעל בין השנים 1942-1943. על פי ההערכות נרצחו בו 170 אלף יהודים, כאשר אחד הנאצים המפורסמים ששירתו בו היה ג'ון דמיאניוק שכונה "איוון האיום".

דמיאניוק, יליד אוקראינה, הורשע בגרמניה בשנת 2011 בסיוע לרציחתם של 30 אלף יהודים בעת ששימש כשומר במחנה. שנה מאוחר יותר נפטר דמיאניוק כאשר הצליח להתחמק מרישום פלילי, מאחר ועל פי החוק הגרמני לא ניתן לפתוח תיק פלילי כל עוד התנהל ערעור אותו הגיש הנאשם.

לאחר פרוץ המרד בסוביבור, בשנת 1943, הנאצים החליטו להרוס את המחנה ובנו במקומו חווה גדולה בניסיון להסתיר כל זכר לפשעים שבוצעו בו.

במהלך המרד הצליחו לפחות 300 יהודים להימלט משטח מחנה ההשמדה, אך מרביתם נלכדו והוצאו להורג ביערות הסמוכים על ידי כוחותיו של היטלר.

המוזיאון החדש המתוכנן לקום בשנת 2019 יתעד את חייהם של האסירים היהודיים במחנה ההשמדה, את הליך הוצאתם להורג - ויציג פריטים אישיים של האסירים שנמצאו על אדמת המחנה במהלך חפירות ארכיאולוגיות בשנים האחרונות.