הבחירה ברוחאני מעידה שאירן לא השתנתה

הליגה נגד השמצה קוראת לקהילה הבינלאומית להפעיל לחץ על הממשל בטהרן כדי לגרום לרפורמות משמעותיות במדינה.

ניצן קידר , כ"ו באייר תשע"ז

נשיא איראן רוחאני
נשיא איראן רוחאני
צילום: Faisal Mahmood, רויטרס

הליגה נגד השמצה מפרסמת הודעה בה היא מותחת ביקורת על תוצאות הבחירות באיראן.

"הבחירה החוזרת בחסן רוחאני לנשיא איראן לא משנה את ההכרח שהעולם יהיה דרוך ועירני - ואת הצורך להפעיל לחץ על המשטר במדינה כדי להביא לרפורמות משמעותיות", אומרים בארגון.

המנכ"ל העולמי של הליגה נגד השמצה, ג'ונתן גרינבלט טוען כי "הבחירות מזכירות לנו כמה מעט השתנה ברפובליקה האיסלאמית של איראן".

"רוחאני, היה אחד מקומץ המועמדים שנבחרו על ידי המנהיג העליון של איראן והמועצה המפקחת. ואכן, הכוח האולטימטיבי במדינה ממשיך לשקר יחד עם המנהיג העליון. זו אפילו מתיחה לכנות זאת בחירות בכל מובן קונבנציונלי, כאשר כל המתמודדים נבחרו על ידי המנהיג העליון, כאשר זרים לא הורשו לצפות בתהליך, וכאשר מועמדי המיעוט הודרו מן הסקרים", אומר גרינבלט.

לדבריו, "זה לא עוזר כאשר התקשורת במערב מתארת את רוחאני כמועמד ה'מתון'. התיאור הזה רק מעיב על המציאות באיראן המודרנית. אין לשכוח כי תחת מי שמכונה 'מנהיג מתון', לא חלה האטה במדיניותה האזורית התוקפנית של איראן, ובכלל זה בחסות המדינה לטרור, השתתפות פעילה בפשעי מלחמה שבוצעו בסוריה ותוקפנות בלתי פוסקת נגד ישראל, אשר באה לידי ביטוי בתמיכה כספית ובחומרה בארגוני הטרור ובזרם בלתי פוסק של תעמולה אנטישמית. כמו כן, לא הייתה התמתנות של הפרות זכויות האדם המוטלות על מיעוטים דתיים, קהילת הלהט"ב, עיתונאים ואחרים, ובמיוחד השימוש הנפוץ במאסר ובהוצאה להורג על מנת להפחיד את אזרחיה".

הוא קרא לקהילה הבינלאומית להיות מעורבת בסוגיה האיראנית. "חשוב שהממשל האמריקני יחזיק את איראן אחראית להתחייבויותיה באמצעות סנקציות מוגברות הנוגעות לתוכנית הטילים ולזכויות האדם. אנו קוראים לקהילה הבינלאומית לעמוד על המשמר ולהמשיך ללחוץ על מדיניות אמיתית, ולרפורמה דמוקרטית וחברתית".