השרה שקד מאשימה:
הכוח הפוליטי - עבר לידי הפקידים

שרת המשפטים איילת שקד בנאום בכנס לשכת עורכי הדין: "פקידים מנהלים סדר יום פוליטי במסווה של ניטרליות ומקצועיות".

חזקי ברוך , כ"ו באייר תשע"ז

תוקפת את דרג הפקידים. השרה שקד בכנס, הערב
תוקפת את דרג הפקידים. השרה שקד בכנס, הערב
צילום: דוברות שרת המשפטים

שרת המשפטים איילת שקד נאמה הערב (שני) בכנס לשכת עורכי הדין באילת נאום הפורש את משנתה לגבי דרג הפקידות בישראל.

השרה פתחה בציטוט מספר ואמרה כי "הרשות המחוקקת נתפסת בטעות כרשות המרכזית ביותר וכמי שאחראית לקביעת סדרי העדיפות הלאומיים. לטענתי, המנהל הציבורי ירש את הבכורה והפך לרשות המרכזת בידיה כוחות וסמכויות אין ספור, ואילו הרשות המחוקקת הפכה לבלתי רלוונטית בתחומי חיים נרחבים בכל הנוגע לקביעת המדיניות בפועל והגשמתה הלכה למעשה".

"אמנם, הרשות המחוקקת אמורה ליהנות מבסיס הלגיטימציה הרחב ביותר, שכן היא נבחרת ישירות על ידי הציבור ומשקפת בהרכבה את ההשתתפות הציבורית, ואולם המימרה העממית "מי שמצביע - משפיע" אינה בהכרח נכונה עוד. בכל אופן גלומה בה אשליה. עיקר ההחלטות המכריעות לגבי חלוקת המשאבים בחברה וגיבוש המדיניות הציבורית נעשים יום יום, שעה שעה, על ידי המינהל הציבורי במסווה של ניטרליות וחוסר פניות, על ידי אנשי מקצוע בירוקרטיים הנתפסים כמנותקים ממוקדי המאבק בין קבוצות האינטרס המגוונות", הוסיפה השרה לצטט.

היא אמרה, "עד כאן הציטוט שאני מקווה שגרם לכולכם לנוע בחוסר נחת בכיסא. הוא לקוח מתוך הספר 'ביורוקרטיה כפוליטיקה' שיצא בשנת 2006, ושעליו חתומה גב' דינה זילבר, היום משנה ליועץ המשפטי לממשלה, ואז פרקליטה במחלקת הבג"צים. בתקופה בה שיטת הפעולה ודרך קבלת ההחלטות על ידי הפקידות מביאות אותנו למצב שבו 'מי שמצביע אינו משפיע', כפי שמציינת זאת זילבר, פעמוני האזהרה של המבנה הדמוקרטי שלנו אמורים לצלצל בעוצמה".

שקד אמרה כי מדובר במצב בעייתי. "בשנת 2017 אנחנו רואים לא פעם כיצד פקידים מנהלים סדר יום פוליטי במסווה של ניטרליות ומקצועיות, ובשם ערכים אלה נאבקים לא פעם לסיכול יוזמות הממשלה, משל ישבו בספסלי האופוזיציה וביקשו לייצר אלטרנטיבה שלטונית. יש מהם, אף כאלה הפונים אל הציבור על מנת לרתום אותו למאבקיהם. הם עושים את זה באמצעות תדרוך עיתונאים, הדלפות ומכתבים ולאחרונה אף בהופעות פומביות".


השרה הוכיחה את טיעונה דרך בחינה של הקוד האתי של נציבות שירות המדינה. "אין דרך מוצלחת יותר להדגים את חוסר המחויבות של הפקידות לשרת את מדיניות הדרג הנבחר, ואין דרך מוצלחת יותר להדגים את העומד בבסיס תפיסתה החדשה של הפקידות, מאשר לבחון את הקוד האתי שנציבות שירות המדינה פירסמה בינואר האחרון. קורא תמים שיקרא את החזון כנראה יאמין שלא קיימת ממשלה בישראל. מי שמתייחס לחזון הזה ברצינות הראויה לו עלול להסיק שתפקיד הפקידות הוא אכן לשמש כנאמנה של הציבור ולפעול ישירות מטעמו תוך דילוג על ראשי השרים ונבחרי הציבור. חזון הפקידות מודל 2017 מוציא את הדרג המדיני מחוץ לתמונה. מי שהציבור בחר בהם וביקש לראותם כקובעי המדיניות מטעמו - כלל אינם רלוונטיים בחזון הפקידים".

"בכל פעם שהקוד האתי רומז לכך שקיימת לדרג הפקידותי מחויבות, ואפילו מסוימת, לפעול לקידום מדיניות השר - המסמך דואג מיד להדגיש כי העניין צריך להיעשות תוך 'כיבוד החוק'. מדוע? נראה שהתשובה ברורה: הפוליטיקאי הישראלי, על פי הקוד האתי, חשוד באופן אוטומטי ועד שלא תוכח חפותו, בכך שהוא מבקש לקדם מדיניות שלא כחוק", האשימה שקד.

היא הוסיפה כי "קידום מדיניות השרים היא הערך המופיע במקום החמישה עשר מתוך עשרים ושלושה ערכים שמפורטים במסמך. אגב, המיקום הזה מציב את הסיוע לקידום מדיניות השר רק מעט לפני הערכים: 'עבודת צוות', 'שירותיות' ו'אדיבות'. זאת אומרת שקצת לפני חיוך ללקוח -כדאי, לפי הקוד האתי החדש, לקדם גם את מדיניות הדרג הנבחר".

שרת המשפטים ציינה כי "הפער, שקיים בישראל, בין הערך הראשון של הנאמנות הישירה לציבור לבין הערך האחרון של סיוע לקידום מדיניות הדרג הנבחר הוא בדיוק הסכנה: דילוג על נבחרי הציבור הוא דילוג על הציבור עצמו; התעלמות מנבחרי הציבור היא התעלמות מהציבור עצמו. הניסיון הפקידותי לזהות את האינטרס הציבורי, ללא התיווך של מי שהציבור בחר בו בקלפי (בדיוק לצורך הזה), לעולם יסתיים בשיקוף של ה'אני מאמין' הפקידותי והשלכה שלו על "הציבור" שכאילו בשמו הוא פועל".

"בעוד שבועיים", הוסיפה השרה, "תצביע הממשלה בעד החלטת הממשלה שאושרה אתמול בוועדת שירות המדינה ושאותה הובלתי יחד עם חברי, השר יריב לוין.. ההחלטה היא צעד ראשון להחזרת המטוטלת השלטונית לכיוון שליטת הדרג המדיני בקביעת מדיניות משרדי הממשלה; צמצום ועדות האיתור במשרות הבכירות בשירות המדינה לשלושה חברים ומעורבות יותר חזקה של נציגי השר בהליך הבחירה שלהם,כפי שוועדת השירות אישרה אתמול, כמו גם מינוי משנים למנכ"לי המשרדים הממשלתיים כמשרות אמון - מחזקים מאוד את האפשרות של השרים להוציא לפועל את המדיניות שבשמה נבחרו ושהציבור ששלח אותם למשרדים מעוניין היה לראותה מיושמת".

השרה סיימה את נאומה ואמרה, "חיזוק נבחרי הציבור הוא חיזוק מנגנון הבחירה בהם, וחיזוק מנגנון הבחירה בהם הוא חיזוק הציבור עצמו. אני מאחלת לעצמנו שבשנת המשפט הקרובה נהיה אנחנו, נבחרי הציבור, אמיצים דיינו להחזיר לציבור ששלח אותנו את כל מה ששייך לו ונלקח ממנו במהלך השנים".