"ישראל מאחדת דמוקרטים ורפובליקנים"

באירוע לכבוד 50 שנה לאיחוד ירושלים, נזכר הסנטור הדמוקרטי ג'ו מנצ'ין ב-5 ביוני 1967, ובידידו היהודי הנרגש שסיפר לו מה התרחש אז.

גיא כהן , כ"ו באייר תשע"ז

הסנטור ג'ו מנצ'ין
הסנטור ג'ו מנצ'ין
אלירן ברוך

באירוע שנערך בקונגרס לכבוד מלאת 50 שנה לאיחוד ירושלים, נזכר הסנטור הדמוקרטי ג'ו מנצ'ין ממערב וירג'יניה ב-5 ביוני, 1967.

"הייתי בשנה השלישית שלי באוניברסיטת ווסט וירג'יניה", סיפר. "ושניים מחברי לסוויטת המגורים באותו זמן היו בני הדת היהודית. הם היו פשוט יהודים מאמינים שתמכו בישראל. לא ידעתי הרבה על ההיסטוריה, כמי שבא מעיירה קטנה של כורי פחם עם 400 תושבים.

"לעולם לא אשכח איך שוחחתי עם הבחור הצעיר שהיה איתי בלימודים. מעולם לא ראיתי מישהו כל כך נרגש. אף פעם לא ראיתי כזה סוג של התרגשות מאף אחד, ודאי שלא מאדם צעיר, בגלל משהו שקשור למורשת שלו או לדת שהוא מאמין בה... והוא הסביר לי, הוא נתן לי את כל ההיסטוריה של מדינה היהודית. הוא נתן לי הכל והסביר לי מדוע זה היה כזה רגע היסטורי.

"הוא אמר שב-5 ביוני, 1967, ברגע של גבורה ללא חת, חיל האוויר הישראלי ביצע תקיפה במטרה לסכל את איום חיל האוויר המצרי. ההתקפה הזו נמשכה אחר כך אל חילות האוויר של ירדן וסוריה. באמצעות התקיפות הללו ומתקפת קרקע שתוכננה היטב, גרם צה"ל למדינות האחרות להיכנע, וזכה באיחוד הנכסף עם העיר העתיקה של ירושלים. כעבור שנים, המדינות הללו הכירו במדינת ישראל הריבונית".

"וזה כל מה שביקשנו מאז אותו יום, ונמשיך לעשות כן. אני מבקש שתדעו שיש לכם את תמיכתי הבלתי מתפשרת".

מנצ'ין דיבר גם על הסכם הגרעין עם איראן, לו התנגד, ואמר שירושלים וישראל הם נושא שמאחד את העם האמריקני. "זו קריאה לדגל", הסביר. יש שני דברים שמאחדים רפובליקנים ודמוקרטים, הוסיף. "באווירה הפוליטית המאוד דיספונקציונלית בה אנו חיים: התמיכה בכוחות המזויינים שלנו מאחדת אותנו בארה"ב, דמוקרטים ורפובליקנים, כאמריקנים – והתמיכה בישראל מאחדת אותנו כאמריקנים".

לצידו של מנצ'ין עמד מרטין אולינר, יו"ר "ציונים דתיים בארה"ב" ו"המרכז לצדק ויושרה", שהיה המארגן הראשי של האירוע. מנצ'ין גם התבדח ואמר שאין במדינה שלו הרבה כורי פחם יהודיים, "אבל בי נשבעתי, אלה שיש לנו הם ממש ממש טובים".