"טראמפ אמר 'טרור איסלמי' בטעות"

הבית הלבן הסביר שהנשיא שגה בגלל עייפות בנאומו בריאד, וכי התכוון לומר "טרור איסלמיסטי".

גיא כהן , כ"ז באייר תשע"ז

הבית הלבן הסביר שהנשיא, דונלד טראמפ, שגה בגלל עייפות בעת נאומו בריאד, וכי התכוון לומר "טרור איסלמיסטי" ו"קיצוניות איסלמיסטית", ולא "טרור איסלמי" ו"קיצוניות איסלמית" כפי שאמר בפועל.

כך דיווחה רשת CNN.

יש הסבורים כי ההבדל בין המונחים טמון בכך שהדיבור על טרור איסלמי נתפס כביקורת על העולם המוסלמי כולו ועל מהות האיסלם, בעוד "איסלמיזם" מתייחס כביכול לאידיאולוגיה רדיקלית הנשענת על האיסלם אבל לא בהכרח משקפת את מהותו.

היועץ של טראמפ לביטחון לאומי, הרברט מקמאסטר, אומר מזה כמה חודשים שהוא מתנגד לשימוש במונח "טרור איסלמי" ומעדיף את המילה "איסלמיסטי". גם לקראת הנאום בריאד טען מקמאסטר כי הנשיא לא יאמר את המילה "איסלמי". על פי הדיווח ב-CNN, הנשיא החליק בלשונו, והקריא את המילה "איסלמי" במקום "איסלמיסטי" פעמיים.

על פי הדיווח, בנאום הכתוב ממנו הקריא הנשיא הופיעה רק המילה "איסלמיסטי". בבית הלבן אמרו ל-CNN כי טראמפ לא ישן כמעט בלילה שלפני הנאום. הוא ערך את הנאום בסיוע עוסריו במהלך הטיסה בת 14 השעות מוושינגטון לסעודיה, ובמשך יתר הטיסה קרא עתונים.

בפועל, אמר הנשיא:

"נותרה עבודה רבה שיש לעשות. "פירוש הדבר, להתעמת בכנות עם משבר הקיצוניות האיסלמית, והאיסלמיסטים, וטרור איסלמי מכל הסוגים".

לאורך שנים, מתח טראמפ ביקורת על ברק אובמה, משום שזה נמנע מלדבר על "טרור איסלמי" וטען כי האיסלם היא "דת של שלום".