שרים לירושלים

העיר שנתנה לנו את הכינוי 'ציוניים', מחרוזת ירושלים בטראנס חרדי, המעגל של אברהם פריד ויהורם גאון עושה כבוד.

עוזיאל סבתו , כ"ז באייר תשע"ז

Old City in Jerusalem
Old City in Jerusalem
iStock

גרסת כיסוי | אברימי רוט | אור וירושלים

עם המראת מטוסו של נשיא ארצות הברית מעל לשמי נתב"ג, מסתיים הביקור המכובד והירושלמי שהעסיק את כולנו בימים האחרונים ומותיר לנו פנאי לעבור אל אחד האירועים המשמעותיים בהיסטוריה הלאומית שלנו, יום ירושלים.

ספרים, ציורים, מחזות ושירים נכתבו על העיר הזו, שמזינה בעל כורחה את הכותרות הראשיות בעיתוני העולם במשך דורות. עיר הבירה של עם ישראל בעלת שבעים השמות נתנה לנו את הכינוי 'ציוני', אל לבה אנו מתכוונים שלוש פעמים ביום והיא אחד מהסמלים המובהקים ביותר של העם, התורת והארץ.

לכבוד יום איחודה של ירושלים, כמה מהשירים שיעשו לכם את היום.

נפתח באברימי רוט, שכבר מזמן מדלג בין גשרי החזנות והשירה הישראלית וכעת מבצע את אחד מהלהיטים היפים של העיר, 'אור וירושלים', לרקע צילומים מרהיבים וקליפ מרגש מהעיר הקדושה:

מחרוזת | נתנאל ישראל ושרולי ברונכר | שירי ירושלים נוסטלגיים

על שרולי, החרדי עטור הפאות המסולסלות שמרקיד את רחבות הריקודים בטראנסים משובחים כבר סיפרנו לכם באחד הטורים הקודמים. הפעם מצטרף אליו נתנאל ישראל מהחבורה של ישי לפידות – 'מועצת השירה היהודית'.

השילוב בין השניים, שרולי ונתנאל, לא נדיר ולמעשה לא מעט משיתופי הפעולה של הצמד מככבים עם עשרות אלפי צפיות ביוטיוב. בקטע הבא תמצאו סימפול של שירי ירושלים בעיבוד טראנסי ועדכני, שיצא לכבוד יום ירושלים שעבר:

שיר | אברהם פריד | ירושלים שבלב

ועוד שנה אחורה. אברהם פריד משיק את החדשיר בהופעת ענק בבריכת הסולטן שבירושלים, חדשיר שיהפוך בתוך זמן קצר לאחד מהאהובים שבשיריו החדשים.

עשורים אחרי 'ירושלים אורו של עולם' שהיה מהשירים המצליחים של פריד בתחילת דרכו, ב'ירושלים שבלב', פריד בן הכמעט שישים סגר את המעגל ושר לירושלים ממרום מעמדו בפסגת הזמר החסידי, גם אחרי כל כך הרבה שנים.

הכל מעלין לירושלים:

שיר | יהורם גאון | בשערייך ירושלים

ונסיים עם הגדול מכולם שעשה לעיר הזו הרבה כבוד בארץ ובעולם, יהורם גאון.

גאון מביא את פס הקול הירושלמי (וכן, אני יודע שהוא גר ברמת השרון) לאזני ההמונים וכמעט לכל שיר ירושלמי שתחפשו ברשת תמצאו גרסה שלו המדקלם מוזיקלית ובעברית צחה את ההלל ואת השבח לעיר המופלאה הזו, מלכת השמחה.

מזל-טוב ירושלים!