שביעות רצון מנאומו של טראמפ

אקוניס: זהו הישג ענק. יש חבר חדש בליכוד". ארדן: יש כאן תמיכה בלתי מתפשרת במדיניות של ממשלת ישראל"

חיים לב , כ"ז באייר תשע"ז

טראמפ
טראמפ
צילום: לע"מ

במערכת הפוליטית נרשמה שביעות רצון בולטת לנאומו ההיסטורי של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, במוזיאון ישראל בירושלים.

"הנשיא טראמפ נושא נאום היסטורי על הקשר של עם ישראל לארץ ישראל. הוא לא מהסס לסמן את הבעיה והמכשול האמתי לשלום, לא ההתיישבות הישראלית ביו"ש, אלא - חמאס, חיזבאללה, החינוך לשנאה ומימון הטרור של הרש"פ. יש כאן תמיכה בלתי מתפשרת במדיניות של ממשלת ישראל", אמר השר לביטחון הפנים ונושאים אסטרטגיים גלעד ארדן.

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס (הליכוד) אמר על הנאום כי "נשיא ארה״ב לא הזכיר את מתווה שתי המדינות בנאומו בבית לחם. זהו הישג ענק, בסדר גודל היסטורי וניצחון גדול לכל מתנגדי הרעיון השגוי והמסוכן של הקמת מדינת טרור ערבית בלב הארץ - יש חבר חדש בליכוד".

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) נאם במליאת הכנסת ואמר כי "המסר של נשיא ארה"ב טראמפ נגד הטרור והגרעין האיראני "אמריקה לצידכם" היא נס משמים ולא פחות. גם אם טראמפ לא יביא שלום מסעודיה אולי יוריד להבות אש השנאה בין מוסלמים ליהודים" .

עוד הוסיף כי "יהודי ארה"ב צריכים להקשיב לרגשות טראמפ ומשפחתו על הקדושה של ארץ ישראל וירושלים. אולי ילמדו ממנו לכבד את עיר הקודש והכותל המערבי".

גם מהאופוזיציה נרשמה שביעות רצון. חברת הכנסת ויו"ר 'התנועה', ח"כ לבני הגיבה אף היא ואמרה: "טראמפ מבהיר היום שמבחינתו גם אבו מאזן וגם נתניהו הם פרטנרים לשלום, עכשיו הם צריכים להוכיח. שיהיה בהצלחה".

ח״כ סבטלובה (המחנה הציוני) התייחסה גם היא לנאום המסכם של טראמפ ואמרה כי "אל לנו לחכות לטראמפ. עלינו לחזור לשולחן המו״מ עם הפלסטינים איתו או בלעדיו. ההזדמנות לפתרון קיימת. אנחנו חייבים זאת לעצמנו, ומתוך אחריות לגורלנו: להציג תככנית כזאת בעצמנו. כוונותיו הטובות של הנשיא טראמפ יכולות לעזור, לא לעשות את העבודה במקומנו".

מועמד לתפקיד יו״ר מפלגת העבודה עמיר פרץ ציין כי ״טראמפ הניח חזון של ביטחון ושלום ועל ממשלת ישראל לתרגם אותה למעשים. יש כאן תמיכה בלתי מתפשרת במדיניות ממשלת ישראל. התכנית היחידה ששומרת על רוב יהודי ועל הביטחון היא היפרדות לשתי מדינות״.