המשימה: בניית רחבה לכותל המערבי

שלמה כרמל קיבל את ההוראה אחרי ששת הימים - להכין את רחבת הכותל המערבי. "היינו צריכים לגמור את העבודה עד חג השבועות".

בני טוקר , כ"ט באייר תשע"ז

הכותל המערבי
הכותל המערבי
צילום: קובי פינקלר

שלמה כרמל, מנהל עבודה בכיר בחברת ''זלמן בראשי'', משחזר בערוץ 7 את הזכות שנפלה בחלקו מיד אחרי מלחמת ששת הימים להפוך את רחבת הכותל למה שהיא היום.

"הייתי אז עובד צעיר בגיל 23 והוטלה על החברה שלנו המשימה להכין את הרחבה החדשה של הכותל. היינו בקשר עם קצין ההנדסה הראשי איתן בן משה שקיבל את ההנחיות מהדרגים המדיניים, חלוקות הדעות מי נתן את ההוראה - בן גוריון, דיין, רבין או טדי קולק".

לדבריו פינוי שכונת המוגרבים התבצע ללא שום התנגדות, "רחבת הכותל הייתה אז בגודל של שלושה מטרים וכל השאר היה מכוסה בבתים, הייתה שם עזובה וצחנה. הצבא כנראה פינה את התושבים הערבים תמורת פיצוי מלא, כך שלא הייתה התנגדות. במקרה אחד אני זוכר שאחת התושבות ביקשה לחזור לבית כדי להוציא משהו. אפשרנו לה לעשות את זה".

לוח הזמנים היה קצר, "היינו צריכים לסיים את העבודה בזריזות ממוצאי שבת ועד ערב חג השבועות כדי להכשיר את הרחבה לקליטת רבבות. עבדנו יום ולילה עם שלושה דחפורים ובערב אחד הכל יושר הרטבנו את האדמה והדקנו עם מכבש".

כרמל שממשיך לעבוד בבניה עד היום מתרגש כשהוא מגיע לכותל, "זו היתה הפעם הראשונה שראיתי את הכותל במו עיניי, וכל פעם זה מרגש מחדש כשאני חושב מה היה אם לא היינו עושים את זה.

''אני גאה במה שעשינו. התרגשתי מאוד לראות השבוע את הנשיא טראמפ מתפלל בכותל, בשבילי זה היה באמת מרגש".