הוחמצה הזדמנות להקל על פולארד?

עו"ד לארי דאב אומר לערוץ 7 לאחר דחיית הערעור בעניינו של פולארד, "היו יכולים להעלות את הנושא בפני טראמפ בביקורו".

בני טוקר , כ"ט באייר תשע"ז

יהונתן פולארד
יהונתן פולארד
צילום: Lucas Jackson , רויטרסטוען....

עו"ד לארי דאב אומר לערוץ 7 כי החלטת בית המשפט הפדרלי במנהטן לדחות את הערעור של יונתן פולארד שביקש להקל בתנאי שחרורו בפעם השלישית, לא מפתיעה אותו.

"מבחינתי זה היה צפוי. מה שלא היה צפוי זו מידת המהירות בה הערעור נדחה. בדרך כלל בבית משפט פדרלי לערעורים לוקח חודשים לדון בבקשה כזאת - וכאן תוך שבועיים מהדיון הם כבר הכריעו. אני לא מתפלא שזה מגיע דווקא ביום ירושלים", אומר עו"ד דאב.

הוא טוען כי הוחמצה הזדמנות פז לעלות לבקש סיוע בנושא מנשיא ארה"ב דונלד טראמפ במהלך ביקורו בישראל. "חבל שראש הממשלה והנשיא לא ניצלו את ההזדמנות לעלות את הנושא בפני טראמפ, בפרט על רקע הסירוב להעביר את השגרירות לירושלים. היינו יכולים לבקש לכל הפחות את המחווה של שחרור פולארד לישראל".

דאב שפנה גם לנשיא וליו"ר הכנסת הושב ריקם. "יכול להיות שראש הממשלה פחד לעלות את זה, אבל מה עם הנשיא ראובן ריבלין? הוא גם ישב בתוך השדולה למען פולארד ואז הוא אמר לי שכחבר כנסת אין לו מספיק כוח. היום יש לו כוח. כתבתי לו מכתב לפני שבועיים ולא קיבלתי תשובה. רק יו"ר הכנסת אדלשטיין כתב לי שהביקור של טראמפ הוא לא רשמי אלא ביקור קצר והוא לא יגיע לכנסת".

לדבריו היה ראוי גם שבית המשפט הפדרלי ידון בערעור בצורה עניינית. "פולארד הוא גם אזרח אמריקאי ומגיעות לו זכויות על פי החוק. אחד התנאים של החוקה הוא שיש זכות לאסיר ללכת באופן חופשי, אלא אם אפשר להוכיח שהוא מסוכן. כאן בית המשפט לא ביקש שום הוכחה על מידת המסוכנות".

לארי דאב מציין כי פולארד חי היום בתנאים גרועים מאוד. "אנשים לא יודעים אבל פולארד גר בקומה חמישית ללא מעלית, בדירה של שלושים מטר רבוע. הוא לא יכול לצאת מהבית משבע בערב עד שבע בבוקר. הוא לא יכול לעבוד, לא יכול לפרנס את משפחתו או ללכת לתפילות. הוא לא יכול להיות יהודי. הוא צריך עכשיו לחכות עד שיסתיימו חמש שנים - ואז כל תנאי השחרור יוסרו".