להרוג את המנגנון

אפשר להסכים או לחלוק על ח"כ יחימוביץ'. קשה להתעלם ממנה. למודת קרבות ורצף ארוך של כשלונות היא מסמנת את האתגר הפוליטי הבא. פרשנות

חיים לב , כ"ט באייר תשע"ז

שלי יחימוביץ'
שלי יחימוביץ'
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

קשה שלא להעריך את חברת הכנסת שלי יחימוביץ'. אפשר להסכים עם דעותיה. אפשר לחלוק עליה. אי אפשר להתעלם ממנה.

למרות היותה גלגל תשיעי בפוליטיקה המקומית, למרות היותה נעדרת עוגנים היסטוריים ועכשוויים בשמאל הישראלי, היא אינה מרפה וממשיכה לנסות להמציא עצמה מחדש.

כבר כמה שנים שהמזל אינו מאיר לה פנים. היא שוב ושוב צוברת הפסדים פוליטיים בתוככי מפלגתה, מול חבריה, מול יריביה הפוליטיים. כך על ראשות מפלגתה, כך בהצבעות פנימיות בתוככי סיעתה, כך בוועידת מפלגת העבודה. היא מריחה את הסקרים העגמומיים במהלך סבבי ההתמודדויות אך היא בוחרת להתעלם וללכת עם האינסטינקטים הטבעיים שלה.

במקרה של יחימוביץ', עם כל קרב פוליטי אליו היא יוצאת רף ההימור מזנק כלפי מעלה. קרבות פוליטיים גרידא אינם מספקים אותה. היא רוצה לשנות. היכן שלא תלך היא מחוללת תהפוכות. הופכת שולחנות. למואסים בפוליטיקה הישנה זה נשמע מרנין ומלבב. במבחן המעשה, ברוב המקרים, היא נותרת ללא תאוותה בידה, במשבצת הישנה חסרת ההשפעה.

כך היה כשהגיעה לפוליטיקה תחת ח"כ עמיר פרץ שנשא בשעתו את הלפיד החברתי במפלגת העבודה. בעבור שלי יחימוביץ', פרץ היה משיח המלחמה החברתית. לאחר שמיצבה עצמה במפלגה היא הזיזה את פטרונה הפוליטי באלגנטיות וכבשה בסערה את ראשות המפלגה. במהלך הקמפיין שלה היא שכתבה מחדש את מצעה של מפלגת העבודה. השיח המדיני התאייד כלא היה לטובת הנושאים החברתיים שהועלו על נס והוצבו לבחירת העם.

הסוף ידוע. העם חשב שעם כל הכבוד לכיס, ביטחון תחילה. תחילה דרדר מספריה בסקרי דעת הקהל וביום הבחירות הוא יצר פער עצום לטובת מועמד הליכוד, בנימין נתניהו. אבל אז רק החלו צרותיה: היא הודחה מראשות המפלגה ואיבדה את אחיזתה במנגנונים הרלוונטיים. לימים ניסתה שוב ושוב להילחם במנגנון המסואב של המפלגה וכדי להתרומם חזרה מעל מימיה העכורים של המפלגה השסועה – ללא הצלחה.

הבחירה להתמודד על ראשות ההסתדרות טמנה בחובה יומרה גבוהה לא פחות: להרוג את המנגנון המסואב של ההסתדרות. קשה לפצח וועדים ציבוריים. קשה לכופף איגודים מקצועיים וותיקים. כמעט בלתי אפשרי לנצח מנגנונים ציבוריים. יחימוביץ' קיוותה שהפעם האופטימיות תאיר לה פנים.

כדי להבטיח ניצחון היא עשתה שימוש בנוסחאות הישנות באמצעות דילים פוליטיים שערערו לה את תדמית לוחמת הצדק. אולם היא לא אמרה נואש והגיע לקו הגמר עם אחוזי תמיכה מכובדים. כפי שזה נראה על פניו, יחימוביץ' בדרך לרשום הפסד מפואר נוסף. יחימוביץ' כבר מסמנת את האתגר הפוליטי הבא.