המסע של יהודי אתיופיה לא תם

ח"כ נגוסה מסביר מדוע יום הזיכרון לבני העדה שנספו בדרכם לישראל מצוין דווקא ביום ירושלים, "הם מתו בדרכם להגשמת החלום להגיע לכאן".

בני טוקר , כ"ט באייר תשע"ז

ארכיון
ארכיון
צילום: יניב נדב. פלאש 90טוען....

מלבד יום ירושלים צוין השבוע יום הזיכרון הממלכתי ליהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל.

באנדרטת הזיכרון שבהר הרצל נערך הטקס הממלכתי בהשתתפות רה"מ בנימין נתניהו, הנשיא ראובן ריבלין ובני הקהילה האתיופית.

יו"ר ועדת העלייה והקליטה של הכנסת ח"כ אברהם נגוסה מסביר מדוע יום הזיכרון מצוין במקביל ליום ירושלים, "חשוב לנו ששני האירועים יצוינו ביחד, מצד אחד החגיגה על שחרורה ואיחודה של ירושלים ומצד שני לזכור את הגיבורים הציונים שעזבו את כפרם ויצאו למסע קשה ביותר על מנת להגיע לירושלים.

''זה מסמל את הקשר ההדוק של חלומם וחזונם של אחינו ואחיותינו להגיע לירושלים. הם חלמו על ירושלים ולכן גם המדינה הקימה אנדרטה לזכר הנספים על הר הרצל שמשקיף על ירושלים", הסביר.

לדבריו לא היתה אף עדה אחרת ששילמה מחיר כל כך יקר על עלייתה ארצה, "אלפי אנשים נספו ויש עדיין נעדרים רבים, אחרי 33 שנה יש משפחות שחיות באי ודאות על גורל ההורים והאחים שמתו בדרך הארוכה מאתיופיה לישראל.

''הם הלכו ברגל במדבר לכיוון סודן, הם עברו בארץ אויב, ארץ מוסלמית ומסוכנת ומתו בדרך, חלקם מתו ממחלות או נשדדו וחיות אכלו אותם, חלקם מתו מרעב והתייבשות אבל הרוב מתו ממחלות במחנה הפליטים בסודן. לכן בכל שנה אנחנו זוכרים את אלה שחלמו ורצו להגיע לירושלים ונספו בדרך. אין משפחה שלא איבדה מישהו, לרובם אין אפילו קבר לעלות עליו".

ח"כ נגוסה סבור שהמסע של יהודי אתיופיה לא תם, "להשתלב בחברה הישראלית זהו מסע אתגרי למרות שהוא כמובן שונה. אני חושב שאנחנו במסע הזה תלויים גם במדינת ישראל שנותנת שוויון הזדמנויות אבל גם בקהילה שעושה מאמצים. שוויון הזדמנויות פלוס מאמץ אישי שווה להצלחה.

''אנחנו מברכים את ממשלת ישראל שאישרה מעל עשר תכניות בשיתוף עם משרדי הממשלה לקידום הקהילה ושילובה בכל התחומים", סיפר.