''התביעה בלהט בלתי מוסבר נגד אלאור''

שרון גל לא מבין את התנגדות התביעה לנהל הליך גישור עם פרקליטי אלאור אזריה ואומר בראיון לערוץ 7: "התקשורת פעלה כדי לפגוע באלאור".

שמעון כהן , ד' בסיון תשע"ז

אזריה ושפטל בבית המשפט
אזריה ושפטל בבית המשפט
צילום: פלאש 90

אתמול התקיים הדיון האחרון בערעורו של אלאור אזריה, ובמהלכו הוצע לצדדים, הפרקליטות הצבאית ופרקליטיו של אזריה, לצאת לגישור שבסופו יבוטלו הערעורים ההדדיים.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם שרון גל, מי שהקים את העמותה להגנה על חיילי צה"ל ומוביל את המאבק להוכחת חפותו של אלאור.

על הסיכויים להגיע להסכמה בין הצדדים אומר גל כי "בית הדין יכול היה לדחות את הערעורים והעובדה היא שחמישה שופטים קראו למו"מ והסכמות, הם אומרים שאין כאן מנצחים אלא רק מפסידים. חבל שהגענו לרגע הזה, אבל לא הייתה ברירה. נקטנו רק בהדיפת התקפות והגנה. עורכי הדין שפטל וענת גלוסר הודיעו שהם מוכנים לשבת. התובע קפץ ואמר שלא, ולא בפעם הראשונה.

''אני לא מבין את הלהט הזה מול לוחם מצטיין בצה"ל, ובעדינות בית הדין אמר 'אנחנו לא שואלים אותך. אנחנו רוצים לשמוע את עמדת הפצ"ר'. בוא נראה מה יהיה".

על ההתנגדות של התביעה למו"מ כהצעת השופטים אומר גל כי תחושתו לנוכח התנגדות זו היא ש"יש שם להט מעיק ובלתי מוסבר. אני שוקל את מילותיי. זה עצוב ומקומם. הרי בית הדין יכול היה לקבוע שהוא דוחה את הערעור והעובדה היא שבנקודת הזמן אחרי שעורכי הדין שפטל וגלוסר תיארו את העדויות המרכזיות שעל פיהן פסק בית המשפט את מה שהוא פסק והציגו את הסתירות, את שינויי הגרסאות, אני חושב באופן סובייקטיבי שהם הטילו קרקע להטלת ספק גדול מאוד בכל מה שקשור להחלטה הקודמת ועדיין התביעה סרבנית.

''אני מתפלל בשביל הצבא, הלוחמים ובעיקר בשביל אלאור והמשפחה שהסיפור הזה יהיה מאחורינו ושאלאור יחזור הביתה במהרה וינוקה הכתם של הריגה מלוחם שפעל מתוך תחושת סכנה בזירת פיגוע מול מחבל רוצח שבא לרצוח יהודים בשל היותם יהודים".

על אותו ספק שהטילו הסנגורים בגורמי הכרעת הדין, אומר גל כי מדובר במשפט לא קצר עם פרוטוקול עב כרס, "מה שעשה שפטל הוא לקחת את ליבת הכרעת הדין ולרסק אותה. בית הדין הקודם נסמך בעיקר על עדות המ"פ, ושפטל הציג באופן ברור לחלוטין את עדותו הראשונה של המ"פ במצ"ח, בפעם הראשונה שנלקחה ממנו עדות, והוא אמר שם שאלאור אמר שהוא ירה כי המחבל זז.

''אחר כך הגרסה השתנתה כמה וכמה פעמים. קשה להבין איך בית המשפט בערכאה הקודמת קיבל את גרסתו אחרי שהיא השתנתה מספר פעמים, ומצד שני לא קיבל את טיעוניו של אלאור שרק הוא היה שם בזווית הזו וחש סכנה אמיתית. שפטל שם את הדגש על הנקודה הזו וחידד עוד כמה עניינים שלא היו ברורים בערכאה הקודמת, ואני מניח שהשופטים התרשמו שהדברים בעייתיים ולכן קראו לצדדים לנהל מו"מ".

על הקושי שעובר על המשפחה אומר גל: "היו הרבה קשיים. זו משפחה מרמלה שלא התמודדה בעבר עם אירוע נוראי כזה. הבן כבר 14 חודשים במעצר, האם ירדה במשקל כמה עשרות קילוגרם, האב עבר שבץ קשה והדוד לקה בליבו והאחים בקושי מתפקדים. יש קושי גדול, ואנחנו מדברים על לוחם מצטיין שפעל בזירת פיגוע מול מחבל רוצח. עצוב וחבל שהגענו לנסיבות הללו ואני מקווה שמי שצריך להפיק לקחים יפיק לקחים".

"אני חושב שמה שהצית את העניין הוא אותה אמירה חסרת אחריות של שר הביטחון לשעבר יעלון שעוד לפני השלמת תחקיר אמר על אלאור מעל בימת הכנסת שהוא חייל שסרח בגלל סרטון של 'בצלם' שכאשר מעמיקים בו רואים מציאות אחרת, וכאשר מסתכלים על סרטונים אחרים מבינים שאם צעקו ליד אלאור שהמחבל זז ושאולי יש מטען, אז הוא פעל בצורה סבירה".

בימים האחרונים יוצא שרון גל בקמפיין גיוס המימון להליכים המשפטיים שעוד נותרו, ועל כך הוא מספר: "בפייסבוק שלי אפשר לראות את פירוט כל מה ששולם מחשבון העמותה ואת כל התנועות באופן מפורט. 592 אלף שקל גייסתי בסבב הקודם. ניהול הליכים כאלה בשתי ערכאות עולה הרבה כסף.

''אני לא רוצה לדמיין מה היה עובר על המשפחה ללא התמיכה הזו. מאחר ואלאור היה נחוש ובצדק ללכת לערעור היו נדרשים עוד כספים. הבטחתי למשפחה שאדאג למימון ושיהיו עסוקים בניהול המשפט ובעצמם. לכן כשנגמר הכסף, אף אחד לא משתכר מכך, אני פועל בהתנדבות מלאה, נדרש צורך בגיוס עוד כסף ולכן יזמתי באתר 'גיב-בק' איסוף כספים נוסף".

גל מציין כי אמנם מאז נפתח מיזם המימון קצב התרומות טוב אך הוא פחות מאשר בפעם הראשונה. על כך הוא נשאל אם האשם על כך מוטל על העובדה שהתקשורת הציבה ספק גדול באשר לנחיצות הערעור ולהיגיון שמאחוריו. גל משיב ואומר: "אנחנו בבליץ תקשורתי בלתי סביר ומטורף שעושה דה לגיטימציה לאלאור, למשפחה, לסניגורים וגם לי אישית, אבל עם ישראל נבון והוא מבין שאם אלאור אמר שהוא רוצה ערעור כי הוא לא רוצה כתם של הריגה, ואני הבטחתי שאעשה הכול לעזור לממן עד הסוף, אז אני מסכים שהתקשורת ברובה, לא כולה, עשתה המון כדי לפגוע באלאור ורואים זאת בכל הדרך, ובכל זאת יש פלטפורמות אחרות. זה אמנם קשה יותר אבל זה המקום לקרוא לציבור לתרום".

גל מציין כי אם יישאר עודף הרי שהוא יישאר בחשבון העמותה למקרה שחלילה יקרה אירוע דומה וחייל יזדקק לסיוע כלכלי מסוג זה.