"שביתת המחבלים נכשלה"

השר גלעד ארדן ערך ישיבה מיוחדת עם מפקדי השב"ס בתום שביתת הרעב של המחבלים. "הצלחתם להעביר מסר חד משמעי וליצור הרתעה לעתיד".

חזקי ברוך , ד' בסיון תשע"ז

השר ארדן במהלך ישיבת הסיכום
השר ארדן במהלך ישיבת הסיכום
צילום: דוברות המשרד לביטחון הפנים

"שביתת המחבלים נכשלה"

השר גלעד ארדן קיים היום (שני) דיון סיכום של סגל הפיקוד הבכיר של שירות בתי הסוהר בעקבות סיום שביתת הרעב של המחבלים הכלואים בישראל.

בדיון הוצג לשר על ידי נציבת בתי הסוהר והמפקדים סיכום ראשוני של ניהול והתמודדות שב"ס עם שביתת האסירים הביטחוניים ואופן סיומה.

שביתת הרעב שהסתיימה בשבת האחרונה - היא השביתה הארוכה ביותר שהייתה בישראל אי פעם בהיקף זה של שובתים והיא הסתיימה ללא כל מו"מ וללא היענות לדרישות האסירים השובתים.

נציבת בתי הסוהר והמפקדים ציינו לחיוב את שיתוף הפעולה של גורמי הבטחון הרפואה והמודיעין ובנוסף הדגישו כי הגיבוי שקיבלו מהשר לביטחון הפנים, סייע להם להכיל את השביתה לזמן ממושך ולהביא בסוף לסיומה ללא הישגים לאסירים השובתים.

ההיערכות הרפואית המקדימה של שירות בתי הסוהר בהתאם להנחיית השר הביאה לשינוי חסר תקדים בהכלת השביתה בתוך כותלי בתי הכלא ואי יצירת עומס על בתי החולים בישראל.

בכל השביתות הקודמות החל מהיום ה-28 לשביתה פונו כלל השובתים על בסיס הנחיות משרד הבריאות, לבתי החולים האזרחיים בכל רחבי הארץ.

בשביתה הנוכחית הפינויים החלו בשלב מאוחר הרבה יותר ובהיקפים קטנים על פי שיקול דעת שב"ס והצרכים הרפואיים וכל זאת בזכות אגפי הרפואה המיוחדים שהוקמו בתוך מתקני הכליאה.

בנוסף, עבודת המודיעין של שב"ס הביאה להישגים מודיעיניים ותודעתיים משמעותיים, שתרמו רבות לתוצאה הסופית של השביתה ולסיומה ללא מו"מ עם האסירים. כמו כן נעשו פעולות חשובות שאפשרו להתמודד עם השביתה כמו מניעת ביקורי עו"ד, חסימת הסלולר באזור בתי הכלא, החמרת הסנקציות שהוטלו על המחבלים ועוד.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר בסיכום הדיון, "אני רוצה להביע את הערכתי הרבה לאנשי שב"ס מהפיקוד הבכיר עד אחרון הסוהרים, על העמידה האיתנה וניהול השביתה בצורה המיטבית. התמודדנו עם שביתת המחבלים הארוכה ביותר שידענו מבחינת ההיקף והזמן ועשינו זאת מבלי לנהל מו"מ עם המחבלים וללא מענה לדרישותיהם ובכך העברנו מסר ברור של אי כניעה גם לעתיד".