הגיע הזמן לחשוב על ירושלים - בגדול

בכנסת התקיים כנס שעסק בחוק 'ירושלים רבתי' שמטרתו ליצור מטרופולין בבירה וסביבותיה, בלי לפגוע בעצמאות המוניציפאלית של הרשויות.

חזקי ברוך , ד' בסיון תשע"ז

חבר הכנסת גליק והשר אלקין במהלך הכנס
חבר הכנסת גליק והשר אלקין במהלך הכנס
צילום: יח"צ

כנס 'ירושלים רבתי'

בכנסת התקיים היום (שני) כנס "ירושלים רבתי" שאותו הוביל ח"כ יהודה גליק.

גליק עסק בחוק 'ירושלים רבתי' שמטרתו לאפשר ליישובי סובב ירושלים לשמור על אוטונומיה מוניציפאלית ויחד עם זאת להיות חלק מירושלים רבתי.

"בשנת החמישים לאיחודה של העיר ירושלים, העיר איננה יכול להישאר 'בדד יושבת'. הגיע הזמן לחשוב בגדול. ירושלים צריכה להיות על ראש שמחתנו בכל המובנים: תשתיות, תרבות, כלכלה, תחבורה, חינוך ובעיקר – ירושלים צריכה להיות עיר מטרופולין המשמשת כמרכז החיים של כל ערי הלווין שסביבתה: ממבשרת ציון שבמערב ועד מעלה אדומים שבמזרח, מגוש עציון ואפרת בדרום ועד בית אל וגבעת זאב שבצפון"

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת הוסיף כי "תפיסה הרואה בירושלים מטרופולין רחב היא ערובה לניהול אפקטיבי של צרכי התושבים. ירושלים צריכה להוות מודל ודוגמה לישראל כולה ביצירת רשות מטרופולינית יעילה ואיכותית. בלתי ניתן לנהל 256 רשויות שמתוכם 200 נחשלות. צריך ראיה יותר מערכתית ולגבש את מדינת ישראל לשבעה מטרופולינים ולעשות אופטימיזציה למרחבים גדולים".

השר להגנת הסביבה, מורשת וירושלים זאב אלקין ציין, "אני איש של ביצוע ורוצה לתת לכם את הכיוון כדי להתקדם. במשרד ירושלים ומורשת אנו מופקדים על תקציבים יחודיים לירושלים הזוכה לתעדוף מכוח חוק יסוד ירושלים. ניתן להקים פורום ירושלים רבתי, לגבש תוכניות בתחומים מסוימים עם משרדי הממשלה אבל כדי שיהיה משהו רציני צריך לעגן את זה בחקיקה. זהו המפתח להצלחה".

שר החקלאות אורי אריאל טען כי "אין בכל העולם מדינה שבה אסור לבנות בעיר הבירה. חייבים לשנות את זה וחובת ההוכחה מוטלת עלינו. מי שמוותר על חלק מירושלים כי יש שם הרבה ערבים סופו שיוותר על הכל. אלו החיים במזרח התיכון ואני אומר לכם שיש חשש כזה. אי אפשר שלא להזכיר את הר הבית. מספיק עם השקר המתועב כאילו המשטרה או השב"כ מונעים את העליה להר הבית, זהו שקר. גורמים אחרים לגמרי אחראים על כך ואנחנו יודעים מהיכן זה בא".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, שהגישה בכנסת ה 19 הצעת חוק בנושא אמרה כי "ירושלים צריכה להתרחב ולהפוך למטרופולין. צירוף יישובי סובב ירושלים לעיר יסייע לשינוי המאזן הדמוגרפי ויאפשר לפרברים להתפתח עבור זוגות צעירים שאינם יכולים לגור היום בירושלים. תפיסה זו תחזק גם את המעמד של ירושלים וגם את מצוקת הבניה. כדי לוודא שירושלים לא תחולק חייבים לחזק אותה".

ח"כ יואב קיש (הליכוד) אמר, "אני מקווה שנחיל את הריבונות הישראלית על גוש עציון כמה שיותר מהר. אי אפשר להתכחש לבעיה שאנחנו לא שולטים על כפר עקב ושועפאת. ההגדרה שלהם בהצעת החוק תהיה כמו גוש עציון – הם יהיו מועצה אזורית ישראלית נפרדת תחת ירושלים רבתי. אחרת – אנחנו נאבד את חלקי ירושלים. כל השמועות שהיו על הוצאת השכונות משטח השיפוט של ירושלים – אני מגנה אותם מכל וכל ולא ניתן לזה לקרות".

חבר הכנסת רועי פולקמן (כולנו) הדגיש כי "בדיון על ירושלים רבתי יש מרכיב פוליטי. הגישה בישראל למטרופולין נחסמה עד היום מסיבות פוליטיות כיוון שהיה נוח שהרשויות קטנות וחלשות במקום שיהיו איזונים בין המטרופולינים. העיר היום לא מסוגלת לשאת את עצמה כעיר כלכלית ודמוגרפית. היא נסמכת על השלטון כדי להתקיים".

"כדי שהעיר תהיה ברת קימא, הדיון צריך להיות על העברת הסמכויות מהממשלה למטרופולין וזה צריך לבוא לידי ביטוי בשלושה נושאים מרכזיים: רשות תחבורה מטרופולינית, שיפור איכות הסביבה והתשתיות ועתודות הבנייה - שהיום מוגבלות לעומת גוש עציון ומטה יהודה לדוגמא. צריך לנהל אותן בצורה חכמה גם מבחינת עתודות בנייה וגם מבחינת אזורי תעסוקה. הממשלה צריכה להעביר כלים לעיר בראייה מטרופולינית", דברי פולקמן.

ראש מועצת יש"ע ומטה בנימין אבי רואה הצהיר כי "בציבור יש בשלות שירושלים היא המרכז. צריך לנצל את זה ולעשות עבודה תודעתית ובעתיד הדברים יהיו מובנים מאליהם".

ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן הוסיף כי "ירושלים היא מרכזה הרוחני, החינוכי והתרבותי של האומה כולה ועבור תושבי גוש עציון גם מרכז כלכלי ומרכז בילוי. יישום והפיכת ירושלים למטרופלין גדול והחלת הריבונות על כלל המועצות והעיריות הקרובות לה, זהו הצעד הנכון ולשם כך אנחנו פועלים".

יו"ר משותף של תנועת הפדרציה אריה הס, אמר, "יחד עם יו"ר מועצת יש"ע וראש המועצה האזורית בקעת הירדן וח"כ יהודה גליק נקים פורום ציבורי משותף של מועצת ירושלים רבתי על מנת לקדם את חוק ירושלים רבתי".