מי הקיבוצניקית שהצילה את ולרשטיין?

דף הפייסבוק של התנועה הקיבוצית מנסה לעזור לפנחס ולרשטיין למצוא קיבוצניקית צעירה שתרמה עבורו מנת דם לאחר שנפצע במלחמת ששת הימים.

ערוץ 7 , ז' בסיון תשע"ז

ולרשטיין בבית החולים פוריה בטבריה, ימים לאחר שחייו ניצלו
ולרשטיין בבית החולים פוריה בטבריה, ימים לאחר שחייו ניצלו
צילום: אלבומו הפרטי של פנחס ולרשטיין

לפני 50 שנה פרצה מלחמת ששת הימים. את התקופה זוכרים כל תושבי עמק הירדן ועמק החולה כימים של הפגזות בלתי פוסקות מ"ההר שהיה למפלצת".

בין החיילים שהיו בשטח ההפגזות ממוצב תאופיק אל קיבוץ תל-קציר היה בחור צעיר בשם פנחס וולרשטיין, שנפצע קשה באחת ההפגזות, וכך הוא מתאר את אותם הימים.

"כבחור בן 18 ההסתכלות על העולם הייתה שונה מאד. כדוגמה, אני זוכר בצורה מעורפלת רופא בסבב בין הפצועים, מבין שאני צעיר ורווק אומר: 'מזל לא ישאיר אחריו אלמנה ויתומים'. ואני זוכר עד היום את 'הכעס' שלי עליו - למה? מילא בעל משפחה, כבר יש לו אשה וילדים, ואני עוד לא בניתי את חיי. כמובן גם שהבנתי מדבריו שאין לי הרבה סיכוי לשרוד את הפציעה.

האם דמיינתי את השיחה הזו או הייתה באמת? לעולם לא אדע.

זכורה לי גם חיילת מאחד הקיבוצים בעמק הירדן אשר שכבה לצידי ותרמה מנת דם שמיד ניתנה לי. והשאירה לי גלויה המסיימת את איחולי ההחלמה במילים: כותבת לך אחותך בדם".

בדף הפייסבוק של התנועה הקיבוצית החליטו לנסות ולעזור לפנחס ולרשטיין, מי שהיה לימים ממנהיגי ההתיישבות ביהודה ושומרון, למצוא את הקיבוצניקית ההיא שמנת הדם שלה הצילה את חייו. "אם אתם או אתן מכירות את הצעירה או שמעתם את סיפורה - ספרו לנו כדי שפנחס וגם אנחנו נוכל להודות לה", נכתב בדף הפייסבוק.