ארה"ב: תביעה חרדית נגד תקנות המועצה

תביעה הוגשה לבית משפט מחוזי בניו ג'רזי נגד מועצת מחוז ג'קסון שקיבלה שורה של החלטות שמבקשות להצר את צעדי הציבור החרדי המקומי.

מיכל לוי , ז' בסיון תשע"ז

חרדים
חרדים
צילום: Flash90

אגודת ישראל בארה"ב יחד עם חברת 'וו.ר. נכסים', בעלי נכס בג'קסון, הגישו תביעה לבית־המשפט המחוזי בניו ג'רזי נגד מועצת מחוז ג'קסון, ניו ג'רזי שקיבלה לפני כמה חודשים שורה של החלטות שלטענתן מבקשות להצר את צעדי הציבור החרדי המקומי.

לפני חודשים אחדים העבירה מועצת העיירה החלטה האוסרת על בניית בתים, שטחי מסחר ומעונות יום לילדים כשהכוונה הברורה היא לבלום את הגעת הציבור החרדי המבקש להתפרש אל סביבותיה של לייקווד.

ההחלטה התקבלה פה אחד למרות מחאת תושבים רבים ואף ציבור חרדי שהגיע למחות מחוץ לבניין המועצה על הדרתו המופגנת באמצעות חקיקה פוגענית.

בכתב התביעה נטען כי התקנות נחקקו במטרה מפורשת לאפליה אנטי־דתית, והן מהוות הפרה ברורה של החוק הפדרלי. עוד נטען כי ברור שהמניע לתקנות היה רצון למנוע מיהודים חרדים לעבור לגור בג'קסון, וזאת לנוכח "משטמה הנובעת מאפליה נגד הקהילה היהודית האורתודוכסית", כלשון התביעה.

בתביעה מובאות מספר דוגמאות שהצביעו על כוונת מכוון במסגרת תיקון התקנות הללו. בשנה שעברה, כינה נשיא מועצת העיר לשעבר רוב ניקסון את הצעתו של אחד ממנהיגי אגודת ישראל שהופנתה ליהודים חרדים לשקול את האפשרות להתגורר בג'קסון, "ראויה לגינוי".

ניקסון הרחיק לכת עד כדי הגשת תלונה למחלקת המשפטים האמריקאית ולמשרדו של התובע הכללי של מדינת ניו ג'רזי נגד אותו מנהיג באגודת ישראל, אך בשני המקומות לא ראו כל סיבה להגיב לתלונתו של ניקסון.