לראשונה: "קו חם" למפגעי סביבה ביו"ש

המוקד הוקם על רקע פרסום דו"ח המבקר בנושא זיהום מאגרי מים ביו"ש והעובדה שעד היום לא היה ניתן לדווח או להתלונן על מפגעים ביו"ש.

ידידיה בן אור , ז' בסיון תשע"ז

גזמי עצים שהוחרמו על ידי פקחי המנהל. ארכיון
גזמי עצים שהוחרמו על ידי פקחי המנהל. ארכיון
צילום: דוברות המנהל האזרחי

אנשי בית ספר 'כפר עציון' הקימו לאחרונה בשיתוף המנהל האזרחי מוקד טלפון ושמו 'הקו הירוק' - לדיווחים ותלונות בתחום מפגעי סביבה. המוקד מופעל על ידי אנשי בית ספר שדה כפר עציון.

המוקד הוקם על רקע פרסום דו"ח מבקר המדינה בנושא זיהום מאגרי מים ביו"ש והעובדה שעד היום לא היה ניתן לדווח או להתלונן על מפגעים סביבתיים באזור יהודה ושומרון.

איך זה עובד בפועל? תושבי יהודה ושומרון שנתקלים במפגעי סביבה, שפיכת ביוב, השלכת פסולת בניה, או הצתת אש יוכלו לפנות למוקד הטלפוני שמספרו 0585888825, באמצעות שיחת טלפון או בהודעת וואטסאפ לשם יתאפשר להעביר תיעוד המפגע, מיקום העבירה ופרטי המתלונן.

בשלב השני, מפעילי המוקד אנשי בית ספר שדה 'כפר עציון' מעבירים את פרטי התלונה לטיפול פקחי המינהל האזרחי האחראיים על האכיפה ביו"ש

במודעות שפורסמו ביישובי יו"ש ביקשו מפעילי המוקד מתושבים יהודים וערבים להתאחד נגד זיהום הסביבה: "זיהומי האוויר פוגעים בשני צידי הקו הירוק, ביהודים וערבים כאחד ואסור לתת לזה לקרות" הסבירו.

"רק הירתמות של הציבור לטובת שמירה על הסביבה ביהודה ושומרון תוכל להביא לשיפור במצב העגום הנוכחי" מוסיף עמיחי נעם ממפעילי המוקד

בשבועיים מאז המוקד החל לפעול, התקבלו עשרות פניות ותלונות, חלקם תועדו והועברו לטיפול המינהל האזרחי. באחד המקרים נמנע זיהום חמור בנחל מדבר יהודה, כשפקחי מינהל אזרחי הוזעקו לטפל בנהג משאית שהזרים ביוב לנחל. במקרה אחר הוזעקו לטפל במשאיות ששפכו פסולת בניה. הפקחים עצרו לבדיקה את נהגי המשאיות ופרטי העבירה תועדו לטובת בדיקה והמשך טיפול

לדברי מרקו בן שבת, מנהל יחידת הפיקוח במנהל האזרחי, "בשנת 2016 ביצעה יחידת הפיקוח למעלה מ-300 פעולות בתחום איכות הסביבה. הדיווחים אשר יועברו יאפשרו להגדיל את המענה המיידי למפגעים סביבתיים, זאת בנוסף למאות פעולות האכיפה שנוקטת היחידה במגוון תחומים, ביניהם שוד עתיקות, גניבות מים, חציבות פיראטיות ובנייה בלתי חוקית. כל שיתוף פעולה בנושא הינו מבורך משום שכל זוג עיניים בשטח הוא רב משמעות ומהווה מכפיל כוח במערכה על איכות הסביבה ביהודה ושומרון, ושמירה על בריאות התושבים".