יעלון לא נואש מהפרדה טריטוריאלית

השר לשעבר יעלון מזכיר את כשלון הסכמי אוסלו ומחיר הדמים של ההסכם ההוא, אך עם זאת סבור כי אין לסתום גולל על היפרדות טריטוריאלית.

שמעון כהן , י"ב בסיון תשע"ז

יעלון בנאומו
יעלון בנאומו
צילום: האוניברסיטה העברית

שר הביטחון לשעבר, משה יעלון, אמנם טען בשנים האחרונות כי התפכח מרעיון אוסלו, אך מדבריו אתמול באוניברסיטה העברית עולה כי הוא עודו מייחל להיפרדות טריטוריאלית, מה שנשמע לכאורה כחזון עתידי, גם אם בעתיד רחוק יותר, למדינה פלשתינית.

את הדברים אמר יעלון במסגרת כנס בינלאומי סביב השלכות מלחמת ששת הימים על החברה הישראלית, על ישראל ועל המזרח התיכון, כנס שקיימה האוניברסיטה העברית בשיתוף מכון טרומן לקידום השלום.

בנאומו הזכיר יעלון את סוגיית ההתפכחות מרעיונות אוסלו, אך מיד קבע כי יש לשמר את חזון ההיפרדות הטריטוריאלית: "שאלת יהודה שומרון וגם עזה עומדת בעינה גם היום. בהקשר של הסכם - המציאות השתנתה ואי אפשר לדבר באותם מונחים של 67 - "שטחים תמורת שלום". המציאות הוכיחה אחרת: בעקבות אוסלו חווינו ״שטחים תמורת טרור״ עם למעלה מ-1,000 הרוגים, ובעקבות ההתנתקות- ״שטחים תמורת אלפי רקטות״. אבו מאזן לא נענה להצעת אובמה ב-2014, כפי שלא נענה להצעת אולמרט אחרי אננאפוליס, וכפי שערפאת סירב להצעות ברק וקלינטון ב-2000. צריך להיות ריאליסטים ביחס לסכסוך הישראלי פלסטיני ולהחליט מה האינטרסים שלנו, להיפרד או לא. אני לא מאמין שנגיע להסכם בקרוב, אך אינני רוצה לשלוט בהם, ולחיות במדינה דו-לאומית".

"למעשה, אנחנו יותר דומים לתאומים סיאמיים שהפרדת חבל הטבור ביניהם תגרום לסיכון מידי של שניהם - הכלכלה שלהם מחוברת לזו שלנו, כך גם התשתיות. בלי מים וחשמל שלנו הם גוססים ומהלך של ניתוק כזה יביא למשבר הומניטרי שיתפוצץ עלינו. צריך לשמר את ההיפרדות הפוליטית, ולא לסתום הגולל על היפרדות טריטוריאלית, ובינתיים לקדם כלכלה, תשתיות וביטחון".

עוד הוסיף יעלון ואמר כי "אם המערכת הבינלאומית רוצה לעזור, היא צריכה להתנות סיוע כספי לרש״פ, בהפסקת ההסתה והחינוך לטרור, ובהפסקת מימון טרוריסטים ומשפחותיהם".