י-ם: דגם ארון הברית נותץ בכיכר צה"ל

את בניית והצבת דגם ארון הברית תרמה לתושבי העיר ירושלים, אשת העסקים גרייס גופנה מהפיליפינים. מנגד נטען: מדובר בפרובוקציה.

ערוץ 7 , ז' בסיון תשע"ז

הדגם ברחבת העירייה לפני ההרס
הדגם ברחבת העירייה לפני ההרס
צילום: יח"צ

דגם של ארון הברית הגדול בעולם, שניתן כמתנה לתושבי העיר ירושלים, נהרס לפנות בוקר (חמישי) בידי אלמונים. חשוד נעצר.

את בניית והצבת דגם ארון הברית יזמה, הפיקה ותרמה לתושבי העיר ירושלים, אשת העסקים גרייס גופנה, תושבת הפיליפינים. לדבריה דגם ארון הברית נוצר לכל המאמינים בני כל הדתות ובמיוחד לתושבי ירושלים ומדינת ישראל מתוך תקווה כי ארון העדות ישמש כנשק חזק וגדול לעם בישראל כנגד אויביו כבימי התנ"ך.

גופנה סיפרה כי דגם ארון הברית נחשף לראשונה בירושלים בספטמבר 2013 במהלך ''צעדת ירושלים''.

היא הדגישה כי היא "מזועזעת, כואבת ועצובה על הוונדליזם והרס דגם ארון הברית וכי עונשם של אלה שהרסו את דגם ארון הברית יבוא מידי אלוקים". היא הוסיפה כי העיר ירושלים היא גם מקום הפולחן של שלוש הדתות וישראל התחייבה לאפשר בה חופש פולחן, אלא שבמציאות זה לא קורה.

"באתי כשליח מצווה ומילאתי את משימתי, אך הכאב והצער שלי גדול מאוד היום. דווקא העם היהודי, ביום חג מתן תורה, חייב לכבד את מאמיני כל הדתות. זאת בושה גדולה".

הדגם הוצב שלשום, ערב חג השבועות, בכיכר צה"ל אל מול חומות העיר העתיקה בירושלים כשעליו מתנוסס גם דגל ישראל. הוא הובא למקום על משאית כחלק מחגיגות חג השבועות ונועד להנאת הציבור הרחב. משקלו של דגם ארון הברית מגיע ל- 800 ק"ג וגובהו 3 מטר. אורך הארון למעלה מ-5 מטרים ורוחבו 1.6 מטר. הוא עשוי מעץ, ברזל ואבן וצבוע זהב.

את הדגם בנו במשך ארבעה חודשים 12 אומנים ואנשי מקצוע ומחירו מוערך בעשרות אלפי דולרים. ארון העדות נבנה כשחזור לארון העדות המקורי המתואר בפרק כ"ה בספר שמות וכולל את הארון, המוטות משני צידיו ושני כרובי זהב שפניהם איש אל אחיו מעל. ארון העדות שבו לפי המסורת היהודית היו לוחות הברית הוצב במשכן וליווה את מסעם של בני ישראל במדבר ובכניסתם לארץ כנען ואח"כ הוצב במקום הקדוש ביותר במקדש.

נציין כי מנגד טוענים תושבים בירושלים כי מדובר היה במיצג נוצרי לכל דבר שנועד להכעיס את התושבים הדתיים שעושים דרכם לכותל המערבי במהלך חג השבועות.

גרייס גופנה, 55, היא בעלת 10 שיאי גינס הרשומים על שמה על הפקת דגל ישראל הגדול בעולם, דגל עיריית ירושלים הגדול בעולם ועוד. היא תומכת ישראל ידועה שמוצאה ממשפחה יהודית ספרדית עתיקה החיה בפיליפינים. גופנה מחזיקה בירושלים דירה באופן קבוע ומגיעה לישראל לעיתים תכופות.

בשביל רבים מהעובדות הפיליפיניות השוהות בישראל גופנה היא השגרירה האמיתית של הפיליפינים בישראל ותמיכתה בישראל לא יודעת שובע. גופנה השיקה ופרסה בשנים האחרונות את דגליה ברמת הגולן, בקיבוץ מגידו, במצדה, ולפני כחודש, ערב יום העצמאות, פרסה דגל ענק ועליו סמל העיר ירושלים – אריה יהודה, יחד עם ח"כ יהודה גליק אל מול קיבוץ רמת רחל בירושלים. גופנה נטעה עצי זית וברכה את תושבי העיר ירושלים ומדינת ישראל לרגל יום העצמאות ה-69 ויובל לאיחוד העיר ירושלים.

בעמותת יד לאחים הסתייגו מהשימוש באלימות ומסרו בתגובה: ''כמי שעוסקים כל ימות השנה במניעת פעילות מיסיונרית נוצרית אגרסיבית המתרחשת בארץ, ראוי להדגיש כי גב' גרייס גופנה היא חלק מקבוצה מיסיונרית פיליפינית הפוקדת את ארצנו מעת לעת לצורך מסע בישור מיסיונרי לעם ישראל כדי לשדל יהודים תמימים ויהודים הנמצאים במצוקה להמיר את דתם. על כן אין לטעות בדבריה כאילו מדובר על פעילות של תומכי ישראל תמימים".