נכדת הרב גורן: עמדת סבי היתה מורכבת

נכדתו של הרב גורן מבקשת להעמיד בהקשר הנכון את עמדת סבה בסוגיית גיוס נשים לצה"ל ומציינת: סבי התיר לכל בת ששאלה אישית להתגייס.

שלמה פיוטרקובסקי , ז' בסיון תשע"ז

עמדה מורכבת. הרב שלמה גורן
עמדה מורכבת. הרב שלמה גורן
צילום: אוסף התצלומים הלאומי

אפרת שפירא רוזנברג, נכדתו של הרב הראשי לישראל לשעבר, הרב שלמה גורן, מתייחסת בשיחה עם ערוץ 7 לציטוט שפורסם הבוקר (חמישי) מתוך ראיון שנערך עם הרב גורן בשנת 1978.

נציין כי בראיון הבהיר הרב גורן כי עמדתו שוללת גיוס בנות לצה"ל, ולדבריו זו היתה עמדתו גם בשנים בהן כיהן כרב הצבאי הראשי.

שפירא רוזנברג מציינת כי את הראיון נתן סבה בתקופה בה כיהן בתפקיד הרב הראשי לישראל, ובתפקידו זה היה מחויב לעמדותיה של הרבנות הראשית.

"היו לרב גורן עמדות אבל הוא היה אדם ממלכתי מאוד. עמדת הרבנות הראשית, שלא השתנתה מאז קום המדינה, היתה שאסור לבנות להתגייס לצה"ל. בתור רב ראשי מכהן הוא היה מחויב לעמדה הזו", אומרת שפירא רוזנברג.

עם זאת, לדבריה, סבה התיר לכל בת דתייה ששאלה אותו על כך להתגייס לצה"ל, "אני מכירה סיפורים רבים של בנות ששאלו אותו והוא התיר להן להתגייס. גם לי הוא התיר זאת, למרות שבסוף הלכתי לשירות לאומי. אני לא מכירה אף מקרה של בת ששאלה אותו והוא לא התיר לה. כשהוא נשאל את השאלה העקרונית הוא התייצב מאחורי עמדתה של הרבנות הראשית והפנה להחלטה שלה".

שפירא רוזנברג מדגישה כי המציאות בצבא עבור בת דתייה בתקופה בה התגייסה אמה לצה"ל בברכת הרב גורן היתה קשה בהרבה מהמציאות כיום, "כשאמא שלי התגייסה היא היתה הבת הדתיה הראשונה שהיתה קצינה בצה"ל. להגיד שאז המצב היה יותר טוב מבחינת בת דתייה זה פשוט לא להכיר את המציאות".