ג'יבריל רג'וב: "הר הבית שלנו"

בכיר הרשות הפלסטינית בראיון לערוץ 2: ''אנחנו רודפים שלום. יש הסתה אצלנו ואצלכם. מה זה רחבעם זאבי, הוא היה גיבור?''.

ערוץ 7 , ט' בסיון תשע"ז

רג'וב
רג'וב
Reuters

בכיר הרשות הפלסטינית ג'יבריל רג'וב התראיין הערב (שבת) ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 2 והתייחס להחלטת טראמפ לעכב העברת השגרירות ופירט את העמדה הפלסטינית בנוגע לסכסוך.

"טראמפ הוא הזדמנות לנו ולצד הישראלי. בא עם כוונות ברורות לעסקה האולטימטיבית ולשים קץ לסבל של שני העמים. אני חושב שזו יוזמה חסרת תקדים ושנינו צריכים לדעת איך להתייחס, אבל זה תלוי בשני הצדדים - האם הוא יכול להגיד לישראלים? האם ההנהגה הפלסטינית יכולה לעשת את זה?", אמר רגו'ב.

במסר לישראלים אמר רג'וב, "יש לכם פרטנר בצד הפלסטיני כדי ללכת לפיוס היסטורי בין שני עמים, שתי מדינות לשני עמים, אנחנו צריכים לעשות את זה היום ולא מחר".

על החלטת טראמפ לעכב העברת השגרירות לירושלים אמר, "אני חושב שזה מסר לשני הצדדים. לימין הישראלי שטראמפ אינו בכיס שלהם וגם לנו, שיש תקווה והוא הולך בכיוון על מנת לעשות את העסקה שאליה הוא מכוון.

"מאז ההשבעה היה ברור שהוא מבין את הסכסוך והפתרון צריך להיות פוליטי. הוא אמר לאבו מאזן שהוא רוצה לעשות את העסקה, לשים קץ לסבל של שני העמים. מאמינים שהאיש שונה לגמרי מהאחרים".

רג'וב הכחיש את הדיווחים ולפיהם טראמפ נזף באבו מאזן בפגישתם בשבוע שעבר על רקע ההסתה נגד יהודים ברשות הפלסטינית, "קודם כל זה שקר וכזב. אנחנו לא מחנכים את ילדינו כך - יש הסתה אצלנו ואצלכם. אני מקווה שהישראלים יבינו את המצב כמו שהוא, לא כמו שמחנך אותם ביבי. מה זה רחבעם זאבי, הוא היה גיבור? ויש רחוב על שמו.

"אנחנו גאים בהיסטוריה שלנו כמו שאתם גם כן. אל תמשיכו לדבר שטויות: אנחנו מדברים על שלום ומאמינים בשלום ורודפים שלום".

המראיינת רינה מצליח שאלה שוב את רג'וב על ההסתה ברש''פ ועל טרור הסכינים, והוא אמר "אנחנו תחת כיבוש, מה אתם מצפים? תגידו ברוך ה' שעכשיו עם טראמפ יש תקווה שהכיבוש שלכם ייגמר. מה אתם מצפים מהאנשים? שנחנך את ילדינו לאחווה בינם לבין הכיבוש? אני לא מרמה אף אחד, יש עכשיו תקווה".

הוא טען שהכותל צריך להישאר בריבונות יהודית אולם הר הבית שייך לפלסטינים. "אנחנו מבינים שהכותל שהוא (טראמפ) ביקר בו זה מקום קדוש ליהודים ובסופו של דבר זה חייב להיות תחת ריבונות יהודית, אין לנו שום ויכוח על זה. ברור - זה מקום קדוש ליהודים.

''הר הבית הוא שלנו, הוא לא שלכם ואני חושב שאתם תפסיקו לדבר ככה. זה הסטטוס קוו מאז 1967, מה שקבע משה דיין, ושנינו צריכים לכוון אליו. אבל אם אתם רוצים לעשות פיצוץ אז תגידו 'זה שלנו, זה שלנו'", הוסיף הבכיר הפלסטיני.