נתניהו:
אין הקפאת בנייה, ההיפך הוא הנכון

בלשכת רה"מ דוחים את הטענות על בנייה מועטה ביו"ש. "גם חזרה על שקר לא הופכת אותו לנכון. אין מי שדואג להתיישבות יותר מנתניהו".

עדו בן פורת , ט' בסיון תשע"ז

נתניהו
נתניהו
Miriam Alster/Flash90

בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו דוחים את הביקורת של ראשי המתיישבים ביהודה ושומרון נגד הכוונה לאשר רק מעט תוכניות בנייה ביו"ש, במהלך ישיבת ועדת התכנון העליונה של המנהל האזרחי שתתכנס השבוע.

"בניגוד לנטען, אין שום הקפאת בנייה. ההיפך הוא הנכון. בחודשים האחרונים אושרו אלפי יחידות דיור בכל יהודה ושומרון ואושר לראשונה מזה עשרות שנים ישוב חדש.

בלשכת ראש הממשלה הוסיפו כי ''גם חזרה על שקר לא הופכת אותו לנכון. המדיניות שנקבעה בקבינט מאד ברורה: תכנון צמוד דופן ואישור תכניות כל שלושה חודשים ולא פעם בשנה כפי שנטען. אין מי שדואג להתיישבות יותר מראש הממשלה נתניהו והוא עושה זאת תוך שמירה מושכלת גם על האינטרסים הלאומיים והבינלאומיים של מדינת ישראל".

כפי דווח ביום שישי, ועדת התכנון העליונה של המנהל האזרחי תתכנס בימים שלישי ורביעי לשני דיונים שבהם יאושרו תכניות בנייה שהוקפאו עד כה.

ראשי המתיישבים ביו"ש טענו כי מדובר בתוכניות בנייה מועטות מידי ולמעשה נתניהו מוביל מדיניות של הקפאת בנייה "שקטה".

"באופן מעליב ומתוך אטימות לצרכי המתיישביים אושר מספר יחידות בנייה מביש והזוי, שלא מתקרב אפילו לגדילה הטבעית של התושבים עצמם", אמר ראש מועצת שומרון יוסי דגן. "אושרו 1,357 יחידות דיור בכל יו"ש. כלומר, 1,357 יחידות דיור אמורות לתת מענה לחצי מיליון תושבים שתכניות הבניה שלהם עוכבו 8 שנים. די עם ההצגות. די להסתתר. זו הקפאה".

שר התחבורה ישראל כץ (הליכוד) אמר בעקבות הביקורת כי מדיניות הבנייה של ממשלת הליכוד, כלשונו, צריכה להיות ברורה ביותר. ''בנייה חופשית בירושלים ובנייה חופשית בהתאם לצרכי ההתיישבות בכל ישובי יהודה ושומרון, בתהליך מסודר ובהתאם לעקרונות אותם קבעה הממשלה", אמר.

לדברי כץ, ''החזרה לשיטת המכסות היא שגוייה ופסולה מוסרית, ומזכירה את מדיניות הבריטים כלפי הישוב היהודי לפני הקמת מדינת ישראל''.

ממועצת יש"ע נמסר, ''אנו מברכים על חידוש עבודת ועדת התכנון, אולם לצערנו ראשי הרשויות לא שותפו בדיונים לקראת הכנתה וחסרות בה הרבה תכניות על מנת לענות על הצורך הגדול שקיים בהתיישבות.

''לאחר תקופה ארוכה של השבתת עבודת התכנון מלאי התכנון הולך ואוזל, וישנן עוד עשרות תכניות שסיימו את ההליך המקצועי הנדרש וממתינות לדיון ולאישור בוועדה. יש להוסיף תכניות אלו לדיון בוועדה במועד הקרוב ביותר", הוסיפו ראשי מועצת יש"ע.