מדוע בוטלה טיסת השרים לליבריה?

לשכת ראש הממשלה הודיע ביום חמישי במפתיע לשרים יובל שטייניץ ואורי אריאל ולסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי כי לא יצורפו לטיסת נתניהו.

ערוץ 7 , י' בסיון תשע"ז

טס לבד. ראש הממשלה נתניהו
טס לבד. ראש הממשלה נתניהו
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

לשכת ראש הממשלה הודיעה ביום חמישי האחרון בשעות הערב לשרים יובל שטייניץ ואורי אריאל ולסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי על ביטול טיסתם עם ראש הממשלה לליבריה.

על פי הדיווח הבוקר (ראשון) בידיעות אחרונות הדבר התרחש כשעתיים בלבד לאחר שמהלשכה יצאה הודעה רשמית בה ציינה הצטרפותם של השלושה ושל ח"כ אברהם נגוסה לטיסתו של נתניהו.

ההסבר הרשמי שניתן לשרים לביטול טיסתם ברגע האחרון הוא שהשהייה הצפויה במונרוביה קצרה מאוד, ועל כן אין טעם להצטרפותם. הצטרפותו של ח"כ נגוסה לטיסה לא בוטלה.

יש לציין כי השרים ועוזריהם שהיו אמורים להצטרף לנסיעה התכוננו בשבוע האחרון לנסיעה הזאת ואפילו קיבלו את החיסונים הנדרשים.

בכתבה נטען כי יתכן שהסיבה להחלטה להוריד את השרים מהטיסה היא תקוותו של נתניהו להביא הישג מדיני בטיסה זו. מאלי וניז'ר אינן מקיימות קשרים דיפלומטיים עם ישראל. בישראל מקווים שבמהלך הביקור תהיה פריצת דרך מדינית ותיתכן אף פגישה של נתניהו עם מנהיגיהם — ואולי גם הודעה על כינון יחסים. במקרה כזה יעדיף אולי נתניהו לא לחלוק את הקרדיט על ההישג המדיני עם שרים ועם סגנית שר החוץ שלו.

נציין כי בלשכת ראש הממשלה לא השיבו לשאלת ידיעות אחרונות מדוע הוחלט להוריד מהטיסה את השרים ואת חוטובלי ולהשאיר דווקא את נגוסה.

עם זאת, שר החקלאות אורי אריאל טען הבוקר בראיון לגלי צה"ל כי הסיבה לביטול הטיסה, לפחות במקרה שלו, היא בקשתו מראש הממשלה.

אריאל הסביר כי פנה בנושא כבר ביום ראשון לנתניהו והבהיר לו שאין סיבה לצרפו לטיסה, אך עד יום חמישי לא קיבל תשובה. "הגמרא אומרת שהאהבה מקלקלת את השורה והשנאה מקלקלת את השורה. תחשבו לבד מה מהאפשרויות הללו רלוונטי ביחסים בין העיתון לראש הממשלה", אמר אריאל למראיינים.