טיפים לאם הרווקה המתבגרת

רווקה מבוגרת לשעבר סיפרה לי שהייאוש העמוק של אמה ממצבה רק החליש אותה. מה כן נותר לנו האמהות לפעול בנושא? עשי ואל תעשי

תמר ניזרי , י"א בסיון תשע"ז

אפשרי לעצמך להיות שם בשבילה
אפשרי לעצמך להיות שם בשבילה
צילום: שאטרסטוק

"שלום וברכה! איזה כיף שפנית אליי! מה הנושא שתרצי להתאמן עליו?"

"שהבת שלי תתחתן".

שהבת תתחתן, שהבעל יהיה יותר סבלני, שהבן ירד במשקל... מי מגיע למפגשי האימון, האימא או הרווקה? האם אנחנו יכולות לרצות בשביל יקירנו? והאם באמת נוכל שלא?

השאלה הגדולה שאימהות רבות לבנות שעדיין לא נישאו מתמודדות איתה, היא מה אני כן יכולה לעשות או להיות בשביל הבת שלי במצב המתסכל הזה, שנמשך לעתים שנים לא מעטות. בדיוק בגלל האתגר הזה ליקטתי בשבילכן, האימהות, עצות עשה ואל תעשה שהן בבחינת גולם שצריך פיתוח ושכלול כדי להתגשם ולפרוח.

סור מרע - מה לא כדאי לעשות בשביל בתך?

* אל תשדרי ייאוש, אל תרחמי ואל תשפטי. רווקה מבוגרת לשעבר סיפרה לי שבשלב מסוים אמרה לה אמה: "אם תתחתני, נעשה כך וכך". הייאוש העמוק של אמה ממצבה רק החליש אותה. "את בררנית מדי", או כל אמירה שיפוטית אחרת, רק מעמיקה בבתך את המסקנה המתבקשת שהיא באמת לא בסדר. היא אוספת הוכחות למה היא לא התחתנה וכנראה גם לא תתחתן: "עובדה, גם אימא אמרה לי".

* אל תצפי שבתך תשתף אותך בשיח עמוק על קשייה במציאת חתן או אפילו שיח טכני יותר. ואל תיפגעי אם היא מחליטה לשתף מישהי אחרת או לא לשתף בכלל. מערכת היחסים ביניכן לא נולדה היום, ואם אין שיח פתוח וקשר מאפשר, זה כנראה לא יקרה עכשיו באופן טבעי. יש לבתך די התמודדויות, ואין צורך להוסיף לרשימה אימא פגועה או מאוכזבת מעוד משהו.

* כשהיא כן משתפת, אל תתערבבי ברגשותיה, אל תיתני לה שום עצה לפני שביקשת רשות או שהיא ביקשה ממך. פה חתום. אני יודעת שזה קשה מאוד. אל תלחצי עליה לצאת לדייטים. דייט שיוצאים אליו רק בשביל לעשות וי ולהוריד את אימא מהראש, דינו ידוע מראש.

עשה טוב - ומה כן?

* בתך היא הרבה יותר מרווקה. היא גם בעלת מקצוע, וגם בעלת תחביבים, נושאי שיחה ומערכת אמונות כבן אדם. התייחסי אליה כאדם, וכאדם שלם. הגדירי זמן ספציפי שבו תחשבי, תדאגי תתפללי ותפעלי למענה כרווקה, ובשאר הזמן - שמחי איתה כאילו היא בתך בת השמונה עשרה: תתענייני בעבודתה (באמת!), בחוג היוגה שהיא משתתפת בו, תעשו דברים ביחד, תבשלו יחד ותצאו לקניות. תנצלו את הזמן היקר שיש לכן עכשיו, היא עשויה להתחתן בקרוב!

* "זה שידעתי שמאמינים בי, נתן לי את הכוחות" - כך שיתפה אותי רווקה לשעבר. מה התשדורת הפנימית שלך? האם את באמת מאמינה שהיא תתחתן? האם את רואה אותה כמוצלחת? בתך קולטת, בלי הרבה מלל, את האמונה שלך כלפיה. לכל צמח יש מלאך שאומר לו גדל, ולכל בת יש אם שאומרת לה: גדלי. כאשר האימא מחזקת בתוכה את האמון וההערכה לבתה, הבת תקבל את הכוחות מתוך ההכרה בערך עצמה, ויתאפשר לה מרחב להתקדמות.

* אפשרי לעצמך להיות שם בשבילה. בתך, ולא את, עומדת עכשיו בניסיון הרווקות. את עומדת בניסיון אחר, להיות אימא לבת שעדיין רווקה. את תוכלי להיות בשבילה עוגן ותמיכה, רק כאשר את בעצמך תהיי מטופלת ומוחזקת. תני לעצמך את מה שאת צריכה, אם בפיזי ואם בנפשי. אימון בשבילך, טיפול או ייעוץ יכולים להניב תוצאות בלתי רגילות.

* חזקי את הזוגיות שלך! אימא פנויה, בוטחת ורגועה תאפשר לבתה לצלוח את הניסיון בצורה מיטבית.

תודה לתלמידותיי היקרות, המאמנות לחתונה מבית הספר 'מאמנים לחיים', שהעשירו אותי בכיווני חשיבה, בחוויות אישיות ובעצות מחכימות.

פורסם בפנימה

לרכישת מנוי