הסידור בו התפלל הרב גורן חוזר לכותל

50 שנה אחרי שהיה בין משחררי ירושלים, יעקב שגיב הגיע לכותל עם הסידור בו התפלל הרב גורן את התפילה הראשונה בתום ששת הימים.

אתר צה"ל , י"א בסיון תשע"ז

הסידור בו התפלל הרב גורן בשחרור חוזר לכותל
הסידור בו התפלל הרב גורן בשחרור חוזר לכותל
צילום: דובר צה"ל

כשבשנת 1967 נכנס הצנחן יעקב שגיב אל העיר העתיקה, הוא לא חשב שבתוך מספר שעות, הסידור שליווה אותו לאורך כל שירותו הצבאי, יגיע לידי הרב גורן שישתמש בו בתפילת המנחה הראשונה בכותל המשוחרר. 50 שנה אחרי, משחזר שגיב את הרגע המיוחד.

במהלך השיבה המרגשת של שגיב לרחבת הכותל המערבי, בעודו מלווה בסידור המיוחד שלו מלפני בדיוק 50 שנה, הוא גם נפגש עם סגן ישי קרוב, הרב של בא"ח צנחנים בהווה, חולק עמו את סיפורו האישי ודן בחשיבות המקום למורשת הצנחנים ולעם היהודי כולו.

"מעבר לחשיבותו וקדושתו של הכותל המערבי לעם היהודי, המקום הוא גם בעל חשיבות סמלית עבור צה"ל ככלל ולמשפחת הצנחנים ששחררה אותו לפני 50 שנה בפרט", מבהיר סגן קרוב. "אני רואה חשיבות עליונה לשמר את מורשת הקרב של הלוחמים שפרצו דרך שער האריות ושחררו את העיר העתיקה, ולדאוג שסיפוריהם והתרגשותם מהמעמד בו זכו אז, יהיו תקפים אצל כל הלוחמים בעלי הכומתה האדומה היום".

יעקב שגיב והרב קרוב בכותל
צילום: דובר צה"ל

עוד מוסיף הרב קרוב, כי המפגש עם יעקב שגיב הוא זכות אדירה בשבילו: "זה כבוד גדול עבורי לפגוש את אחד הלוחמים שנלחמו על הר הבית והכותל המערבי לפני 50 שנה, ולראות את הסידור ההיסטורי מהיום ההוא - סידור צה"לי פשוט שמנציח את אחד הרגעים המכוננים ביותר בתולדות מדינת ישראל".

"על דור הלוחמים של היום להקשיב וללמוד מהלוחמים שלחמו פה אז", הוא מסכם. "זאת על מנת שנוכל להבין את חשיבות העיר ירושלים לעם היהודי ולדעת כיצד עלינו להמשיך לבצע את עבודתנו המרכזית - שמירה על ביטחון אזרחינו ודאגה לעתיד ילדינו והדורות הבאים במדינת ישראל".