"הלקח מששת הימים - להגן על עצמנו"

ראש הממשלה ושר הביטחון השתתפו בעצרת הממלכתית לציון יובל שנים למלחמה. "בכל עימות עתידי עלינו להוביל להכרעה מהירה וברורה".

ניצן קידר , י"א בסיון תשע"ז

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
צילום: עמוס בן גרשום

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף הערב (שני) בעצרת הממלכתית לציון יובל שנים למלחמת ששת הימים.

הוא דיבר על הניסיונות לחדש את תהליך השלום ברמה האזורית ואמר, "אנחנו מבקשים שלום עם שכנינו, שלום אמיתי, שלום שיחזיק מעמד לדורות, משום כך בכל הסדר ובלי הסדר נמשיך לשלוט ביטחונית בכל השטח ממערב לירדן ומשום כך אנחנו עומדים על כך שהפלסטינים סוף סוף יכירו במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. זהו היסוד של השלום ושלילתו היא שמונעת את השגתו".

נתניהו ציין כי "מלחמת ששת הימים לימדה אותנו לקח תמידי שהוא אבן הראשה: ישראל תגן על עצמה בכוחות עצמה, מול כל אויב, וגם מול ריכוז של אויבים. ערב המלחמה גילינו שברגע המבחן המכריע – איש לא יעשה זאת בעבורנו".

"זהו העיקרון היסודי. אנחנו מכבדים את בעלות בריתנו ובראשן ידידתנו הגדולה ארה"ב, שאת תמיכתה אנחנו מאוד מעריכים, אבל ברגעי מבחן ישראל חייבת להיות נכונה ומסוגלת לפגוע פגיעה קשה, אפילו אנושה, במי שמבקש לפגוע בה. מי שזומם להשמידנו – מעמיד עצמו בסכנת כליה", הוסיף ראש הממשלה.

הוא סיפר, "הבוקר שבתי מאפריקה, מכינוס של מדינות מערב-היבשת. התקבלתי שם בחום כראש ממשלת ישראל. פגשתי שם מנהיגים שאמרו: 'אנחנו רוצים אתכם, אנחנו מעריכים את עוצמתכם'. לפני יובל שנים, בלחץ העולם הערבי, מדינות אפריקה ניתקו את הקשרים איתנו. התהליך הזה החל בעקבות מלחמת ששת הימים, התעצם אחר כך במלחמת יום הכיפורים והיום התמונה הפוכה לחלוטין: ישראל חוזרת לאפריקה, ובגדול. וכך קורה עם ארצות נוספות ברחבי העולם, כולל באזורנו".

"יש שינוי משמעותי ביחס של מדינות באזור למדינת ישראל . הם רואים בנו ובעוצמתנו, שהוכחה בצורה כל כך ברורה וחדה במלחמת ששת הימים, הם רואים בנו שותף ולא אויב במלחמה המשותפת נגד האסלאם הקיצוני. מדינות רבות באזור ובעולם יודעות להעריך מאבק נחוש ועקבי בטרור, ועמידה נחרצת מול תוקפנות. הזרעים שנזרעו במלחמת ששת הימים – מניבים עד היום פירות חשובים לביסוס קיומה הלאומי של מדינת ישראל בביטחון ובגאווה ואני מעמיד בהמשך גם בשלום", אמר נתניהו.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן הוסיף, "בכל עימות עתידי עלינו לעמוד חזית אחת ולהוביל לְהכרעה מהירה וּברורה".

"חובתנו לחנך את הדורות הבאים של הלוחמים, ברוח הערכים של המפקדים והחיילים ב-1967. שיעור היסטורי שחובה עלינו לזכור, כי על אף הסכמי השלום שנחתמו מאז האיומים על מדינת ישראל עדיין לא הוסרו ואנו זקוקים לכוח ההרתעה ולכוח לנצח", דברי ליברמן.