רגב מגיבה: "בושה, טעות גדולה"

שרת התרבות מגיבה על החשיפה בערוץ 7 ולפיה בצה''ל אסור לומר שירושלים שוחררה. "אני מצפה מהרמטכ"ל שיפעל לפי הנהלים של מדינת ישראל".

אורלי הררי , י"ב בסיון תשע"ז

מירי רגב
מירי רגב
צילום: אוהד צויגנברג, פלאש 90

שרת התרבות והספורט מירי רגב (הליכוד) הגיבה לחשיפה בערוץ 7 ולפיה בצה"ל אוסרים על המפקדים לומר שירושלים שוחררה, אלא רק אוחדה.

בראיון לאראל סג''ל בגלי צה"ל אמרה רגב כי "זו בושה" וסיפרה כי תשלח מכתב לשר הביטחון אביגדור ליברמן ולרמטכ"ל גדי איזנקוט.

לדברי רגב, הממשלה החליטה לציין חמישים שנה למלחמת ששת הימים בסימן שחרור ואיחוד ירושלים. "ירושלים שוחררה ואוחדה ואני מצפה מהרמטכ"ל שיפעל לפי הנהלים של מדינת ישראל. הצבא הוא חלק מהחלטות הממשלה.

''הוא לא מקבל החלטות בעצמו או בנפרד מהממשלה", הוסיפה רגב. "אני מצפה שגם הרמטכ"ל יהיה חלק מאותו קונספט שנקבע, זו טעות גדולה", הדגישה.

אתמול נחשף בערוץ 7 כי מפקדי צה''ל שעורכים ביחידותיהם פעילויות חינוכיות לציון חמישים שנה לניצחון המוחץ של מדינת ישראל במלחמת ששת הימים, מחויבים להיצמד לתיק ההנחיות שהפיץ חיל החינוך והנוער.

בתיק ההנחיות ישנם מסמכים ובהם רשימת נושאים שבהם יש לעסוק בכל פעילות חינוכית, לצד רשימת נושאים שבהם אסור למפקדים לעסוק כאשר הם עומדים בפני חייליהם.

במסמך שנקרא ''דגשים הסברתיים'', תחת הסעיף ''איחוד ירושלים'' נאמר כי ''ההישג המשמעותי ביותר המלחמה הוא איחוד ירושלים כבירת ישראל, 19 שנה לאחר מלחמת העצמאות. ירושלים מהווה את ליבו הפועם של העם היהודי ועיר הקודש לשלוש הדתות, המשלבת בין עבר הווה ועתיד''.

יחד עם זאת נקראים המפקדים לברור בקפידה את המילים בהן הם עושים שימוש, ולא לומר חלילה שירושלים שוחררה במלחמת ששת הימים.

''ישנם שני צירופי לשון מקובלים בנוגע לפעולה הצבאית ותוצאותיה בירושלים במלחמת ששת הימים - שחרור ירושלים ואיחוד ירושלים, לצורך הפעילות החינוכית בצה''ל נקבע השימוש בביטוי 'איחוד ירושלים'".

בחיל החינוך נשענים על חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל, שבו מופיע הביטוי ''ירושלים השלמה והמאוחדת'', ולא ''המשוחררת''. בנוסף טוענים כי במשך 19 השנים שבין 1948 ל-1967, המונח השגור לגבי ירושלים היה ''ירושלים המחולקת'', ולכן היפוכו של המצב הזה לאחר המלחמה הוא ''ירושלים המאוחדת''.

סיבה נוספת להעדפת המילה ''מאוחדת'' על ''משוחררת'', היא העובדה שממשלת ישראל קבעה כי יום העצמאות ה-69 למדינת ישראל התקיים בסימן ''יובל שנים לאיחודה של ירושלים'', ''ובהתאם לכך גם צה''ל עושה שימוש בשפה זו''.

נציין כי ועדת שרים לענייני טקסים וסמלים בראשות השרה מירי רגב, אישרה את הלוגו לאירוע ה-50 לשחרורה ואיחודה של ירושלים בזו הלשון: ''50 שנה לשחרור ירושלים. ירושלים מאוחדת, מאחדת''.

במשרד התרבות והספורט אמרו אתמול כי ''החלטת ממשלה זו מחייבת את כל משרדי הממשלה, הגופים והארגונים על פי מדיניות ממשלת ישראל. החלטה זו היא ההחלטה האחרונה והקובעת כפי שאושרה".