"קרטל מחירים בטיסות לאומן"

חסידי ברסלב שנכחו בוועדה טענו כי המחירים בראש השנה הם פי שלושה מאשר בכל השנה.

חיים לב , י"ג בסיון תשע"ז

מתפללים באומן
מתפללים באומן
צילום: יעקב נעמי, פלאש 90

הוועדה לצדק חלוקתי קיימה היום (ד') דיון לבחינת הטענות לקיפוח והפקעת מחירי הטיסות לחסידי ברסלב הנוסעים לאומן בראש השנה.

יו"ר הוועדה ח"כ זוהר אמר כי במדינת ישראל ישנה נהירה לאומן בראש השנה בדמות עשרות אלפי אנשים הנוסעים מידי שנה אך נוצר מצב שביום הזה המחירים עולים בצורה מאוד משמעותית ולא פרופורציונאלית. "אני חושש שיש כאן תיאום מחירים, ומנצלים את הרצון של אנשים להגיע לאומן. אין פה שאלה שיש פה קרטל ותיאום מחירים. אני יכול להבין שאדם מנצל יתרון אבל עד גבול מסוים. יש לעצור את הטיסות לקייב עד הפסקת קרטל המחירים בטיסות לאומן", אמר.

חסידי ברסלב שנכחו בוועדה טענו כי המחירים בראש השנה הם פי שלושה מאשר בכל השנה. "יש כמה חברות שמנהלות את זה בצורה שנראית כמו קרטל; יש שוק סגור באופן מלאכותי ואי אפשר להכניס אליו שחקנים חדשים", אמרו והבהירו כי "ברגע שמשרד התחבורה ורשות שדות התעופה יכנסו לעניין הזה זה ייפתר במהירות".

דני מורג, רשות התעופה האזרחית סיפר כי הרשות נתנה היתר הפעלה טיסות לאומן ל7 חברות - 4 אוקראיניות ו-3 ישראליות. "הזכירו פה קרטל ולדעתי ככלכלן זה מאוד מסובך ליצור קרטל בין שבע חברות. רשות התעופה האזרחית לא קיבלה שום טענה על תיאום מחירים. אם יש קרטל צריך לפנות לרשות להגבלים עסקיים".

ח"כ דוד ביטן הציע לעכב תקציבים למשרד התחבורה עד שהבעיה תיפתר. "איפה הייתם עד עכשיו? חברה שמפקיעה את המחיר בראש השנה תבטלו לה את ההיתר. אתם מתגאים בשמים פתוחים, למי? לאלה שנוסעים ללונדון? תבטלו לכל השנה, רק אם יהיה משבר יהיה פתרון".

ח"כ יעקב אשר טען כי אנשים משלמים ביוקר ללא שום פרופורציה רק בגלל האמונה שלהם. "אנשים עוזבים את משפחותיהם, הולכים וישנים שם בתנאי פנימייה, ויש כאלה שמנסים לעשות על זה קופה. זה לא משנה אם תקראו לזה קרטל או משהו אחר, לא צריך להיות כלכלן גדול כדי להבין מה קורה כאן. צריך לעשות פעולה אגרסיבית, כדי שלא ינצלו את האמונה של אנשים כדי לעשות כסף."

ח"כ יגאל גואטה הוסיף כי "לכאורה יבואו אנשים שבכל העולם מקובל העניין של היצע וביקוש אבל השאלה היא היחס וזה נראה ממש עושק וגזל. אם יעלו את הטיסות באוגוסט לאילת פי חמישה כל המדינה תרעש. רוב האנשים שאני מכיר שטסים לאומן הם אנשי מעוטי יכולת שמקוששים כל שקל כדי לקנות כרטיס."

שלמה נתן זפרני, מנהל המכירות של אל על הבהיר: "אנחנו לא חלק מקרטל, המחירים נקבעים אצלנו בהתאם למגוון שיקולים. מרבית המושבים נמכרים לסיטונאים ומשם ללקוח. אנחנו לא מגדירים את המחיר לסיטונאי. אנחנו לא מפרסמים הסכמים מסחריים מול סיטונאי."

יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר אמר בסיכום הדיון כי "אין תשובה טובה למחיר של 1000 דולר, חוץ מתאוות בצע. הוועדה מזועזעת מהעובדה שעד היום אף גורם לא נתן את הדעת על כך. הוועדה תדרוש מהרשות להגנת הצרכן לבחון האופן מעמיק את הנושא ולהבעיר לוועדה את המסקנות לקראת דיון נוסף שתקיים בנושא. הוועדה לא תשקוט עד שירדו המחירים כבר בראש השנה הקרוב."