מאוכזבים מנתניהו
"שינוי אמיתי - במעשים ולא בדיבורים"

ראשי הרשויות ביו"ש נועדו עם ראש הממשלה נתניהו ואמרו כי הוא ייבחן בצעדים שינקוט בשטח ובהפשרה משמעותית של בנייה.

חזקי ברוך , י"ג בסיון תשע"ז

ראשי הרשויות ביו"ש בתום פגישתם עם ראש הממשלה
ראשי הרשויות ביו"ש בתום פגישתם עם ראש הממשלה
צילום: חזקי ברוך

ראשי ההתיישבות ביו"ש נועדו אחר הצהריים (רביעי) עם ראש הממשלה. הפגישה התקיימה בלשכת נתניהו ועסקה בדרישת ראשי הרשויות לשינוי משמעותי בנושא הבנייה ביהודה ושומרון והפסקת ההקפאה המתרחשת באופן מעשי בשטח.

ראש מועצת יש"ע וראש המועצה האזורית מטה בנימין, אבי רואה, סיכם את הפגישה ואמר כי "נושא הבנייה נדון בפגישה. ראש הממשלה ואנשי צוותו הסבירו את מדיניות הבנייה, דיברנו על נושא התשתיות שראש הממשלה אמר שאפשר בעניין הזה גם לתכנן וגם לבצע - וגם לגבי שיתוף ראשי הרשויות בתוכניות על פי סדר העדיפויות של ראשי הרשויות ולא של אנשי ראש הממשלה".

"ראש הממשלה אמר באופן ברור שאין בעיה של גושים או מכסות מבחינת הבנייה. יש את העקרונות שנקבעו בקבינט ואם נעבוד על פי העקרונות הללו תאושר כל בנייה", הוסיף רואה.

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, אמר לאחר הפגישה כי היא התקיימה באוירה טובה. "נפגשתי קודם לכן עם ראש הממשלה יחד עם עוד כמה ראשי רשויות ואתמול ב-4 עיניים זו כבר פגישה שלישית ביממה האחרונה ואני סבור שאין ספק שראש הממשלה מקרין רוח חיובית".

"יחד עם זאת, אני אומר בצורה ברורה כאדם שמכבד מאוד את ראש הממשלה שהציפייה אחרי 8 שנים של ייבוש היא לשינוי אמיתי במעשים ולא בדיבורים. לכן אנחנו שמחים ומברכים על ההקשבה ועל האווירה הנעימה, אבל התושבים שלנו זקוקים לשינוי ולתנופת בנייה אמיתית בשטח. אנו נעקוב ונתעקש לוודא שאכן השינוי במעשים ותנופת הבנייה חוזרת לשומרון ולירושלים", הוסיף דגן.

עודד רביבי, ראש מועצת אפרת ציין כי "ראשי הרשויות הביעו באופן גורף תמיכה בראש הממשלה אשר הסביר בהמשך לדבריו אמש את המדיניות עליה החליטו בקבינט. הוא נחשף למצוקות עליהן לא ידע ומהן סובלים התושבים ביהודה ושומרון והבטיח לפעול להסדרת פערים אלו. אין ספק כי חילופי השלטון בארצות הברית יצרו מרחב פעולה חדש לממשלה ואנחנו מקווים לראות את התוצאות בשטח"

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן אמר בתום המפגש, "לא יכול להיות שיש אפס בנייה בגוש עציון. אני מבין שיש לחץ בינלאומי להקפיא את הבנייה אבל המחוייבות של רוה"מ היא לאינטרס הישראלי ולזוגות הצעירים שלנו, שרוצים לבנות את ביתם בנוף ילדותם ואין להם את הזכות הזאת".

"אני מבקש לתרגם מושג רחוק ו'לא ריאלי' של החלת ריבונות לשפת המעשה - מבקשים נורמאליות. אנחנו חצי מיליון איש כאן. אנחנו דורשים לאזרח את תהליך הבניה לחלוטין. אני לא מבקש יותר אישורים. אני לא מבקש יותר תב"עות, אני מבקש להיות כמו כל אזרח במדינתי", סיכם נאמן.

שי אלון, ראש מועצת בית אל, אמר לערוץ 7 כי הוא מאוכזב מאוד מהפגישה. "אין שיווק של יחידת דיור אחת של משרד השיכון בכל יהודה ושומרון. אני מאוכזב עוד יותר מכך שהבטחה של ראש הממשלה לבניה של 300 יחידות דיור לא תמושש בזמן הקרוב. אנחנו נשקול את צעדינו".