המשטרה מונעת מחאה נגד מצעד הגאווה?

עו"ד איתמר בן גביר מגלה בהקלטה שהגיעה לידיו כי פעילי ימין מאויימים על ידי המשטרה לבל ינסו למחות נגד המצעד.

ערוץ 7 , י"ג בסיון תשע"ז

איתמר בן גביר
איתמר בן גביר
צילום: אלירן אהרון

משטרת ישראל מאיימת על פעילי ימין שלא יגיעו להשתתף במחאה נגד מצעד הגאווה - כך עולה מהקלטה שהגיעה לידיו של עו"ד איתמר בן גביר.

בהקלטה נשמע קצין המודיעין של משטרת פתח תקווה משוחח עם פעיל ימין וגם מעדכן אותו בפרטי האירועים במצעד הגאווה.

בהקלטה נשמע פעיל הימין מזהיר את השוטר שהוא חושף בפניו מידע מודיעיני אבל השיחה נמשכת ובמהלכה מנסה הקצין לברר האם הפעיל מתכוון להגיע למצעד ולמחות נגדו.

עו"ד איתמר בן גביר, שרק השבוע הגיש תביעה נגד משטרת ישראל ומייצג את עשרים פעילי הימין שהוזהרו לבל ימחו נגד האירוע אמר בתגובה, "הגיעו מים עד נפש. ישראל אינה איראן אלא דמוקרטיה והמשטרה חייבת להפנים את זה. השיחות שהשוטרים עושים עם פעילי הימין אינם חוקיות, המדובר בהטרדה ובאיום על חופש הביטוי והדמוקרטיה".

"מעניין אותי לדעת האם אותם אלה שרוממות חופש הביטוי בגרונם והם דורשים להפגין מול בתים של עובדי ציבור, יצאו נגד פגיעה קשה יותר בחופש הביטוי כאשר המשטרה מבקשת להלך אימים נגד מפגינים שכל חטאם שהם מתנגדים למצעד הפרובוקטיבי", דברי בן גביר.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "משטרת ישראל כגוף אוכף חוק, אמונה על שלום הציבור וביטחונו. תפקידה של משטרה במדינה דמוקרטית הינו לאפשר לכל אדם להביע את דעותיו ולמחות על פי חוק ובתנאי שאותו אדם לא יפגע בזכות זו, זכות המוקנית גם לאלו שדעותיהם שונות. בכדי לאפשר זכויות בסיסיות אלו, משטרת ישראל פועלת, במישור הגלוי והסמוי, על מנת למנוע, הסתה לאלימות, הפרות סדר או פגיעה בחיי אדם,הכל במסגרת החוק".

"בניגוד גמור לטענות משוללות יסוד אלו, דווקא פעילות המניעה של המשטרה, מבטיחה כי חופש הביטוי של כלל המגזרים בחברה ישמר- ולא להיפך. למותר לציין כי משטרת ישראל תמשיך לאפשר לכל אדם באשר הוא את חופש המחאה, ובתנאי שזו אושרה מראש בהתאם לחוק", לשון תגובת המשטרה.