חיל החינוך:
האצ"ל והלח"י - ארגוני טרור

במסמך צה"לי שנכתב על ידי חיל החינוך והנוער נטען כי האצ"ל והלח"י הפעילו פעולות 'טרור קיצוני'. בעקבות פניית ערוץ 7 המסמך נגנז.

עדו בן פורת , י"ד בסיון תשע"ז

טקס אזכרה לאברהם 'יאיר' שטרן
טקס אזכרה לאברהם 'יאיר' שטרן
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

לידי ערוץ 7 הגיעו חומרי הדרכה רשמיים של חיל החינוך והנוער, ובהם נקיטת עמדה ברורה בגנות פעולותיהם של לוחמי המחתרות אצ"ל ולח"י שלחמו להקמת מדינת ישראל ולסילוק המנדט הבריטי.

במסמך שכותרתו היא ''הלאומיות בארץ ישראל - בין ציונים לפלסטינים'', שנכתב על ידי חיל החינוך עבור מפקדי צה''ל, נאמר באופן מפורש שבשנת 1937 הוקם ארגון האצ''ל שהפעיל ''פעולות טרור'' נגד הבריטים, ובשנת 1940 הוקם ארגון הלח''י שהפעיל "טרור קיצוני" נגד הבריטים.

בחיל החינוך מציגים שאלות מנחות שמבקשות לעורר חשיבה בקרב החיילים, וניסוחן אינו מותיר ספק באשר לעמדותיהם של כותבי המסמך. בין היתר מתבקשים המפקדים לשאול את חייליהם מה דעתם על כך ש"גורמים שונים משווים את תנועות הלח''י והאצ''ל לתנועת הפת''ח ושאר ארגוני טרור ערביים".

(לוחם הלח״י עזרא יכין בראיון לערוץ 7 - פברואר 2017)

בעקבות פניית ערוץ 7 לדובר צה"ל, בשאלה האם זו עמדתו הרשמי של צבא ההגנה לישראל, נאמר כי "מדובר בתקלה והמסמך הוסר מהאתר".

עוד מסרו בתגובה כי מדובר ב"מסמך ישן שנכתב לפני מעל לעשור, שאינו רלוונטי ולא מצוי בשימוש", אך נציין כי המסמך הופיע באופן בולט באתר האינטרנט הצה"לי, היה זמין למפקדים ולקציני החינוך ואף נעשה בו שימוש גם בימים האחרונים.

"התפיסה החינוכית הנוכחית, המאושרת על ידי קצין החינוך הראשי, היא כי הארגונים הלח"י והאצ"ל היו משלושת ארגוני כח המגן שפעלו בתקופת המנדט הבריטי לקידום הקמת מדינת ישראל", הודיעו בצה"ל בעקבות פניית ערוץ 7.

בתחילת השבוע נחשפו בערוץ 7 הנחיות מטרידות שניתנו למפקדים ולקצינים שעורכים ביחידותיהם פעילויות חינוכיות לציון חמישים שנה לניצחון המוחץ של מדינת ישראל במלחמת ששת הימים. בתיק ההנחיות שהפיץ חיל החינוך, ישנם מסמכים ובהם רשימת נושאים שבהם יש לעסוק בכל פעילות חינוכית, לצד רשימת נושאים שבהם אסור למפקדים לעסוק כאשר הם עומדים בפני חייליהם.

חיל החינוך והנוער אוסר על מפקדי צה"ל לדבר עם חייליהם על זכותו של עם ישראל ביהודה ושומרון, אסור לומר שירושלים ''שוחררה'' אלא רק "אוחדה", ואף אוסר להשוות בין הניצחון הצבאי של ששת הימים לניצחונותיו של צה"ל כיום כי "זו שאלה פילוסופית שלא רלוונטית אלינו".

במסמך שנקרא ''מאפייני מלחמת ששת הימים'' ישנה התייחסות לתוצאות המלחמה מבחינה מדינית, ונכתב כי ''לראשונה זכתה ישראל בנכסים אשר היה מוסכם על אומות העולם כי ניתן להמירם בשלום''. אנשי חיל החינוך לא מפרטים האם לדעתם הר הבית, הכותל המערבי, או יתר אדמת ארץ ישראל הם ה''נכסים'' שאותם ניתן ''להמיר בשלום''.

במסמך ''דגשים הסברתיים'' נאסר באופן מפורש על מפקדי צה''ל לדבר עם חייליהם על הזכות ההיסטורית של עם ישראל בארץ ישראל.

''במפגש המורכב בין תפיסות עולם שונות עלינו להדגיש את העובדה שהכרת הזיכרון ההיסטורי שאזור יהודה ושומרון מזמן, אינו משקף עמדה פוליטית", כתבו בחיל החינוך והורו למפקדים ''להדגיש את ההפרדה שבין זכות וזיכרון. כמו כן יש להימנע בעיסוק במעמדו של השטח או זכותנו עליו''.