בשבע מהדורה דיגיטלית

רועי שרון: לחכות לכתב האישום

האם נבחר ציבור שנחקר בחשד לפלילים צריך להשעות את עצמו?

נעמה בן-חיים , י"ד בסיון תשע"ז

רועי שרון
רועי שרון
צילום: יח"צ

דרך ארוכה עושה כל נבחר ציבור כדי לשבת על כיסאו. חלקם מתמודדים בבחירות פנימיות, חלקם צברו קילומטרז' בעשייה ציבורית, חלקם הציגו קבלות במחקר, במשפט, בתרומה כלשהי לחברה. דרך קצרה עובר אזרח מהשורה כדי לזכות בתואר "חשוד". תלונה במשטרה, בדיקה קצרה של קצין חקירות - והחקירה נפתחת. כשמדובר בנבחר ציבור, המהלך כרוך באישור של ראש אגף חקירות במשטרה, משוכה נוספת בדרך להכרזה על חשוד, אך גם עד שלב זה גרסתו של הנבחר טרם נשמעה. במקרים כאלה מקבלת החקירה פרופיל ציבורי גבוה, כל חקירה זוכה להתייחסות בכלי התקשורת והציפייה מהמשטרה היא להגיע למסקנות בהקדם.

אם ישנה נקודה על ציר הזמן של החקירה שבה יש לדרוש את השעייתו של נבחר ציבור, היא לא רגע פתיחת החקירה אלא הגשת כתב האישום נגדו. בשלב החקירה החומר מצוי בידי החוקרים, החשוד מתגונן בגרסתו והציבור יכול להמתין.

לא נגרם נזק לתדמית ההנהגה בישראל, מעמד הפרלמנט (המקרטע ממילא) לא יקרוס אם ימשיכו ח"כ סלומינסקי או דרעי או ראש הממשלה נתניהו לכהן בתפקידם. מאידך, אם ישעו עצמם עלול הצעד להתפרש כהודאה בחשדות, ואם יוחלט בסופו של דבר לסגור את התיק – המחיר ששילמו היה לשווא.

בעידן הפושים, הטוויטר, והקליקבייט הדרישה לצעדים מיידיים גם בהליכים פליליים נתפסת כטבעית, אך למעשה היא מעוותת. הציפייה מחבר כנסת להניח את המפתחות בטרם הוגש כתב אישום היא ביטוי מובהק לרוח התקופה, אבל נטולת היגיון מוסרי. המשטרה תחקור, תגבה עדויות, תשיג ראיות, ואם תמצא את החשדות מוצדקים יעבור התיק למשרד המשפטים. אם יחליט היועמ"ש להגיש כתב אישום, יש בכך די כדי לדרוש את השעייתו. חזקת החפות תעמוד לו אמנם עד החלטת בית המשפט, אבל ציבורית לא יוכל עוד לכהן בתפקידו.

כל שנותר לאזרחים הוא לקוות שגורמי החקירה יפעלו בזריזות האפשרית, שהאמת תיחשף ושירבו נבחרי ציבור שאפילו שמועות אין אודותם. עד אז, אמון הציבור בנבחריו ייאלץ לשאת את ההמתנה להחלטת גורמי החקירה.

רועי שרון

כתב צבאי, 'כאן'