הותר לפרסום:
ערבים מג'לג'וליה תכננו להתנקש בקצין

הפיגוע תוכנן בחודש אפריל 2017 כנקמה על ההתנקשות במאזן פוקהא, בכיר חמאס ברצועת עזה, חודש קודם לכן. כתבי אישום הוגשו היום.

עדו בן פורת , י"ד בסיון תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: דוברות המשטרה

חקירתם של שבעה ערבים תושבי ג'לג'וליה, שנעצרו בחשד לסחר באמצעי לחימה בלתי חוקיים, הובילה לחשיפת תכנית להתנקש בקצין ישראלי כנקמה על ההתנקשות בבכיר חמאס מאזן פוקהא.

אחד החשודים המרכזיים שנעצרו לחקירה, הוא מחמוד מחמד עבד אלכרים דאוד, תושב ג'לג'וליה כבן 41 שמוצאו של אביו מקלקיליה.

בחקירתו התברר כי מחמוד דאוד, שהיה מעורב בסחר באמצעי לחימה, נחשף לפרטים אודות פיגוע בישראל שתכננו שני אחים, תושבי ג'לג'וליה.

מתכנני הפיגוע היו אדם אסמעיל מחמד פקי בן ה-25, אשר מוכר למשטרת ישראל על רקע מעורבות בפלילים, ופראס אסמעיל מחמד פקי, בן 27, אשר מוכר בתמיכתו בארגון ה-"המדינה האסלאמית", ובמעורבות בתכנון פעילות פלילית וביטחונית בג'לג'וליה.

בחקירה עלה כי אדם פקי ביקר בדצמבר 2014 ברצועת עזה כדי להשתתף בחתונה משפחתית. במהלך ביקורו גויס אדם לחמאס על ידי אחיו למחצה, מחמד, וכן על ידי פעיל חמאס נוסף מהרצועה, חסן ע'מאצי, ואף ביצע אימון צבאי שכלל ירי.

באימון זה השתתף גם בכיר החמאס חסן ג'עברי, אחיו של אחמד ג'עברי, ראש הזרוע הצבאית של חמאס שנהרג בשנת 2012 במהלך מבצע "עמוד ענן".

באפריל 2017 התבקש אדם על ידי אחיו למחצה, מחמד פקי, פעיל חמאס המתגורר ברצועת עזה, לקדם פיגוע התנקשות בקצין ישראלי כנקמה על מותו במרץ 2017 של מאזן פקהא, בכיר חמאס ברצועת עזה.

לצורך כך התבקש אדם, ע"י אחיו למחצה, לרכוש אמל"ח, לאתר יעד לפיגוע ולגייס פעיל נוסף לסייע לו בביצוע הפיגוע. לשם קידום תכנית ההתנקשות פנה אדם לתושב ג'לג'וליה, יאסין מע'ארי, וניסה לרכוש ממנו שני אקדחים ומשתיקי קול, שהיו אמורים לשמש לביצוע הפיגוע. אח נוסף, פראס, נעצר בחשד שהיה מודע לתכנון ואף סייע למחמד פקי ליצור קשר חשאי עם אדם באמצעות מכשיר הסלולר שלו.

היום (חמישי) הגישה הפרקליטות בבית המשפט המחוזי מרכז כתבי אישום נגד הארבעה בעבירות חמורות לפי חוק המאבק בטרור.

בשב"כ מציינים היום כי "ממצאי החקירה מחדדים היטב את הסיכון הנשקף מהזיקה בין העולם הפלילי והביטחוני, בדגש על זליגת אמצעי לחימה מעבריינים לפעילי טרור. החיבור בין הפלילי לביטחוני מהווה איום ממשי. כמו כן, החקירה ממחישה כיצד מנצל חמאס את המדיניות ההומניטרית של ישראל מול רצועת עזה, לרבות ניצול ביקורי בני משפחה, חולים הזקוקים לטיפולים רפואיים וכן סוחרים למטרות טרור".