הצעת חוק: הקלות בעבודה לצמים

ההצעה מבקשת לאפשר לעובד הצם לאחר לעבודה בשעתיים, או לסיים את העבודה שעתיים לפני הזמן במהלך ימי הצום.

חזקי ברוך , י"ד בסיון תשע"ז

זוהיר בהלול
זוהיר בהלול
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

לוועדת שרים לענייני חקיקה תעלה ביום ראשון הקרוב הצעת החוק של ח"כ זוהיר בהלול (המחנ"צ), המבקשת להעניק הקלות בשעות עבודה לעובדים הצמים במועדים דתיים.

נכון להיום, השאלה האם להקל על עובדים אשר צמים במועדים דתיים כפופה לשיקול דעתו הבלעדי של המעסיק, ובמרבית המקרים הקלות אלו יבואו על חשבון ימי החופשה השנתית.

הצעת החוק מבקשת לאפשר לעובד יהודי המצהיר שהוא צם באחד או יותר מחמשת הצומות הבאים: צום גדליה, עשרה בטבת, תענית אסתר, י"ז בתמוז ותשעה באב. עובד מוסלמי הצם בחודש הרמדאן ועובד דרוזי המצהיר שהוא משתתף בתפילות ה"אל-עושר", לאחר לעבודה בשעתיים, או לסיים את העבודה שעתיים לפני הזמן במהלך ימי הצום.

הצעת החוק באה על רקע תלונות של עובדים מוסלמים רבים אשר מקיימים את מצוות צום חודש הרמאדן, מתקשים לתפקד באופן מלא במקום העבודה, ואינם יכולים להרשות לעצמם לקחת ימי חופשה מרובים לאורך תקופת הצום הארוכה.

יוזם ההצעה, ח"כ בהלול אמר לקראת הדיון בוועדת השרים: "החברה הישראלית, יהודים ומוסלמים, היא חברה מסורתית ולמרבית הציבור חשוב לקיים מנהגים ומצוות דתיות. צום הרמאדן הוא מהמצוות החשובות באיסלם. גם אני, שאינני אדם דתי ביום יום, מקפיד לצום לאורך החודש. בשנים האחרונות כיוון שהרמדאן מתקיים בחודשי הקיץ והימים ארוכים , הקושי לאדם העובד רב עוד יותר, ועלול אף לסכנו בריאותית".

בהלול הוסיף: "מדינת ישראל מדברת רבות על החשיבות של שילוב האוכלוסייה הערבית בכלכלה ובמקומות העבודה. התחשבות סמלית כמו הקלה בשעות העבודה בזמן הרמאדן, יכול להביא לשינוי מרחיק לכת הן בתחושת השייכות והחיבור של הציבור הערבי, והן ביכולת שלו להשתלב במקומות העבודה מחוץ לקהילה המקומית".