יוארך הצינון למפקח על הבנקים?

ח"כ יואב קיש ולובי 99 יזמו הצעת חוק שתחייב את המפקח על הבנקים בתקופת צינון של 3 שנים בטרם יעבור לשוק הפרטי.

חזקי ברוך , י"ד בסיון תשע"ז

היוזם. ח"כ קיש
היוזם. ח"כ קיש
צילום: ערוץ 7

וועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון בהצעת החוק של ח"כ יואב קיש (ליכוד) בשיתוף לובי 99 המבקשת להאריך את תקופת הצינון בה מחויב המפקח על הבנקים.

על פי ההצעה יחויב המפקח בתקופת צינון בת 3 שנים במקום תקופת צינון של שנה, בין תום כהונתו כמפקח על הבנקים לבין המועד שבו יוכל להתמנות למשרה בכירה בתאגידים הבנקאים עליהם פיקח.

לדברי יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש: "תפקיד המפקח על הבנקים הוא תפקיד רגולטורי בכיר ביותר ובעל השפעה דרמטית על התאגידים הבנקאיים בישראל. שיטת 'הדלת המסתובבת' לפיה המפקחים עוברים לעבוד אצל מפוקחיהם לשעבר בשכר מתגמל ובתנאים מפנקים היא הרעה החולה של ענף הבנקאות. נוצר מצב בעייתי מאוד בו הרגולטור נוטה לשרת את המפוקחים הרבה יותר מאשר את הציבור ופרשת פישמן היא ההוכחה הברורה לכך".

עו"ד לינור דויטש מארגון 'לובי 99', מוסיפה, "כשנחשפים לשערוריות של מתן ההלוואות ללא ביטחונות לפישמן או לפרשות הלבנות הון של בנקים שונים אי אפשר שלא לתהות איפה היה בנק ישראל שתפקידו להוות שומר הסף מטעם הציבור. התשובה טמונה בעובדה שב-35 השנים האחרונות כל המפקחים על הבנקים לשעבר, מלבד אחד, עברו אחרי שנת צינון אחת בלבד לעבוד בבנקים עליהם פיקחו. ברור שהידיעה של המפקח על הבנקים שבשנה הבאה הוא יעמוד בצד השני של המתרס יוצרת רפיסות ומוטיבציה נמוכה לקשיחות והנחישות הנדרשת בעמידה מול הבנקים".

שר האוצר כחלון הגיש בעצמו הצעת חוק דומה בשנת 2006. בשנת 2012 פרסמה ועדת פרידמן - הוועדה לבחינת יחסי הון-שלטון בישראל מספר נקודות בעייתיות בין ההון והשלטון בישראל, ובין היתר המליצה לאסור על נושא משרה לשעבר לייצג גוף כלשהו כלפי עמיתיו לשעבר לעבודה, המקבילים לו, הכפופים לו או הממונים עליו, ללא הגבלת זמן. הצעת החוק מחילה באופן מידתי וראוי את המלצות הוועדה בהקשר זה.